Романтика в пустош и цветове. Едно незабравимо фотографско пътуване до острова на 100-те вулкана – Лансароте.
Ето и втората част от разказа ми за Луната на Земята, канарският остров Лансароте. Ако все още не сте се убедили, че Лансароте е удивително място, то четете нататък. Фотографът в мен не трае да гледа такава природа без да вдигне обектива. И ето какво се откри пред моя обектив. Обещах да ви разкажа за лозята, архитектурата, крайбрежието...
Извънземните лозя
Лозята в Лансароте представляват огромни кръгове, вкопани в черната вулканична почва и оградени от камъни. Приличат на кръгове оставени от космически кораб. Островът е като друга планета. Нищо там не е такова каквото сме свикнали да го виждаме.
Крайбрежието е уникално. Зелена глинеста почва се слива с червена вулканична пръст и черен пясък. Това не може да се опише с думи. Трябва да се види. Ако стигнеш до крайбрежието на Лансароте не можеш да не видиш удивителното Зелено езеро. И то не е зелено, защото е замърсено. Нищо подобно. Цветът му се придава от зелената глинеста почва, която се намира на дъното. Тя е много рядка. Мястото е обявено за биорезерват от ЮНЕСКО. Всъщност биото е навсякъде на острова. Той е толкова див, естествен, колкото и култивиран и уреден. За първи път виждам цивилизовани хора така добре да съжителстват с природата в невероятна хармония. Островът е осеян с пътища, добре уредени (без дупки).
В същото време изглежда като необитаем остров. Природата е цяла, непокътната. Там няма да видите хотели по крайбрежието. В националните паркове, като Тиманфая човешки крак не може да стъпи, какво остава за кола. Основна роля за това има Сесар Манрике – художник архитект, протеже на Рокфелер, който е роден в Лансароте, но за негово и наше съжаление – живял дълго време в Ню Йорк. Когато се завръща на острова го облагородява като запазва природата непокътната.
Архитектурата – Куба край Африка
Архитектурата на острова не отстъпва на природата – запазила е автентичността си. Старата столица Тегисе е типичен пример. Кубинската архитектура може да се забележи навсякъде. Нещо испанско, латинско средиземноморско и същевременно загадъчно и непознато –така бих описал архитектурата в Лансароте. При подходящата светлина снимките стават страхотни (ако обичате да снимате архитектура). С една дума мястото е повече от фотографско – в него има една загадка, която плаче да бъде разгадана върху филма. И като заговорихме за филм. В Лансароте са снимани някои части от "Междузвездни войни". Е, не е ли извънземно...
Препоръчвам да се уверите сами и да зарадвате очите и обективите си в Лансароте. Второто издание на фотографския пленер ще бъде от 3 до 9 ноември 2015 г. и вече останаха само 4 места в групата. Повече информация на сайта ни.
ПЕТЪР ЧОЛАКОВ
Фотограф, възхитен от Лансароте