Световна известната философ, семиотик и писателка с български корени Юлия Кръстева отрече да е била агент на Държавна сигурност. Кръстева, която живее във Франция от 1966 година, направи това в декларация до френския седмичник "Обс", цитирана от "Франс прес".
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта
Това твърдение е "не само смешно и невярно", но е "оклеветяващо", заявява Юлия Кръстева. И допълва, че "някой явно иска да ми навреди".
Преди дни Комисията по досиетата излезе със становище, от което стана ясно, че Кръстева е била проверена, защото е била член на редакционния съвет на "Литературен вестник".
От решението се вижда, че Кръстева е сътрудничила на Първо главно управление, което е отговаряло за разузнаването в чужбина по време на комунистическия режим. Псевдонимът ѝ е бил Сабина, като е регистрирана от ст. лейт. Иван Божиков през 1971 г. - пет години след като заминава да следва в Париж със стипендия на френското правителство.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
Кръстева има докторати по семиология и по литература на лингвистична тема, като през 1974 г. става професор по лингвистика в Парижкия университет. Тя е почетен професор в Университета "Париж 7 - Дидро" и пълноправен член на Парижкото психоаналитично общество, офицер на Почетния легион и командир на Ордена за заслуги.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Асен Василев ще ръководи бюджетната комисия в парламента, правната е за ГЕРБ
Още: Кабинетът отпусна на полярниците 3.7 млн. лв., ще могат да се приберат от Антарктида
През 2004 г. става първата носителка на наградата "Холберг" (създадена, за да попълни липсата на хуманитарните науки в Нобеловите награди). Получава наградата на името на Хана Аренд през декември 2006 г. и на името на Вацлав Хавел през 2008 г. Авторка е на 30 книги.
Заедно с Цветан Тодоров, Клод Леви Строс, Ролан Барт, Мишел Фуко, Жак Дерида тя е част от големия обрат в континенталната философия през втората половина на XX век.
Френска гражданка след брака си с писателя Филип Солерс, тя става фигура в интелектуалния живот във Франция, създавайки изобилно творчество, което обхваща литературата, психоанализата, лигвистиката и семиотиката, отбелязва Франс прес.
Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони
Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов