Консултативният съвет за национална сигурност по въпроса с корупцията завърши без съгласие за ролята на новия антикорупционен орган и принципите за назначаването на неговото ръководство. Това заяви президентът Румен Радев след края на Съвета.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
"Необходим е независим разследващ орган, защото не вярвам, че корупцията може да бъде преборена само с имуществени декларации", добави президентът.
"Има консенсус по редица мерки, но те досега не са претворени в политики и решения. Следващи такива съвети ще има, когато видим реални стъпки за изпълнението на решенията от предишния", коментира още Радев.
Той уточни, че целта на настоящия съвет е била да се търси съгласие около принципни решения за ефективна борба с корупцията.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Всички са съгласни, че има проблем с несъвършенства в законодателствата и липса на ясна институционална структура по въпроса, заяви Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Той все пак коментира, че участниците в КСНС са постигнали съгласие по редица въпроси по отношение на работата на държавните институции като например фокуса върху разследването, превенцията и противодействието на корупцията, както и тезата, че е нужно НС да разгледа и приеме закон за противодействие на корупцията и той да гарантира мерки за отнемане на незаконно придобитото имущество и наказателна отговорност на корумпирани лица, заемащи висши длъжности и ръководни постове.
Радев подчерта и важността органите за превенция да бъдат независими от проверяваните и разследвани лица.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
Президентът заяви, че трябва да се приемат промени в НК относно корупционните престъпления, за да се обхванат проявите на корупция не само в публичния, но и частния сектор. "Новият закон да регламентира всеобхватни мерки в превенцията и отнемането на имущество, натрупано по незаконен начин", каза той.