Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тристранката се разбра за компенсациите, ще важат за всички сектори

28 март 2020, 17:10 часа • 5102 прочитания

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) прие нов подобрен план за компенсациите на работодатели и техните служители, засегнати от кризата с коронавируса.

Още: Митата на Тръмп биха били катастрофа, треперят в САЩ

Още: Енергиен консултант: Ние продължаваме да внасяме руски газ

Държавата ще плаща 60% от брутната заплата на работници във фирми от всички икономически сектори, чиито приходи са намалели с поне 20% вследствие на извънредното положение. Съпоставката в спада на фирмените приходи ще се прави спрямо същия период на предходната година.

Има ли нов вариант на постановлението за схемата 60:40

Право на компенсацията ще имат само предприятията, които напълно или частично да са спрели работа по нареждане на държавата (в случая на здравния министър). Кандидатстването за държавната помощ ще изисква минимален набор от документи, така че процесът да се случва по-бързо и лесно. Компаниите, които ще получат подкрепа, ще бъдат включени в специален публичен регистър.

Още: Украинската икономика ще расте, но прогнозата е ревизирана за по-малко увеличение

Още: ЕС няма да удължава решението си за таван на цената на газа

Това е само една от антикризисните мерки, нужно е да се създаде и приеме цялостен антикризисен план, комплекс от мерки в подкрепа на икономиката, в средносрочен и дългосрочен план, смятат социалните партньори.

Промените ще влязат в сила с постановление на Министерски съвет (тъй като парламентът не работи), в което ще бъдат включени съгласуваните от социалните партньори промени. Законодателният акт ще бъде одобрен на извънредно правителствено заседание в понеделник, така че фирмите да могат максимално бързо да се възползват от мерките за компенсиране на загубите им.

"Това постановление се занимава с възнагражденията на работещите. Подкрепата на икономиката не е само заплати. Не е само спасяване на хора. Подкрепата на икономиката включва цени на тока, осигуряване на транспортни коридори, работа на митниците и какво ли още не. Неща, за които ние не сме проронили и дума. Затова казвам, че това е първа стъпка. Ако не направим останалите стъпки, ние пишем некролога на българския бизнес", предупреди председателят на БСК Радосвет Радев.

Две от големите работодателски организации - АИКБ и КРИБ - обаче не са подкрепили предложените промени. Те настояват за промени в мерките за закона за извънредното положение,  обяви на брифинг в Министерски съвет вицепремиерът Марияна Николова.

Още: Вече и за онлайн магазините: Нова фаза на бойкота срещу високите цени в Хърватия

Още: Инфлацията във Франция се ускори през януари

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес