Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Според Първанов няма губеща АЕЦ в света - само в САЩ са 24!

23 май 2018, 13:45 часа • 4898 прочитания

Няма АЕЦ в света, която да работи на загуба. Това беше една от основните тези в защита на изграждането на АЕЦ „Белене“, която бившият президент Георги Първанов повтаря усилено от вчера (23 май).

Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам

Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара

Припомняме, че още като държавен глава мечтата на Първанов беше реализацията на т.нар. Голям енергиен шлем – АЕЦ "Белене", газопровода "Южен поток" и петролопровода "Бургас – Александруполис". Тези проекти бяха посочени и в икономическата програма на БСП още при последните засега избори. Газопроводът беше спрян заради опита да бъде заобиколено законодателството на ЕС и да няма свободен достъп до тръбата на трети страни и след като Русия не поиска изключение, за разлика от случая със "Северен поток 2", а петролопроводът беше спрян след провеждане на местен референдум в Бургас.

Бърза проверка на Actualno.com относно думите на Първанов – дали няма губеща АЕЦ някъде на планетата, показа, че всъщност картината е по-различна. Емблематичен пример се оказа САЩ – само преди една седмица Bloomberg New Energy Finance публикува информация, че 36% от американските ядрени централи са заплашени от затваряне, защото не могат да покрият оперативните си разходи. Съгласно информацията, общо 24 АЕЦ в САЩ не могат да изкарат достатъчно пари за периода 2018 - 2021 година, а става въпрос за 32,5 гигавата мощности. В щатите от Средния Запад АЕЦ губят финансова почва заради по-евтината енергия от ВЕИ, специално вятърни паркове.

Изчисленията сочат, че за да може централите да не спират, ще трябват по 1,3 млрд. долара годишно, с които да бъдат дотирани. Подобен анализ, изготвен през март тази годинаотново от същия експерт – Николас Щеклер, сочи, че половината от въглищните централи в САЩ са в много затруднено положение, а оперативните разходи при 95% от тези централи са по-високи от приходите им.

Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.

Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна

Относно АЕЦ изрично се посочва, че в щатите Ню Йорк, Ню Джърси и Илинойс такива проблеми не са непознати и в миналото щатските Конгреси са отпускали финансови средства, за да дотират ядрени централи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес