Руският премиер Дмитрий Медведев е начело на дългоочаквания списък с руски политици и олигарси, приближени до руския президент Владимир Путин, който администрацията на американския държавен глава Доналд Тръмп изготви като част от приетия в края на лятото на 2017 година законов пакет, позволяващ налагане на санкции срещу Русия, Иран и Северна Корея.
Още: Военнослужещият, загинал при експлозията на "Сайбъртрък" в Лас Вегас, е оставил предсмъртно писмо
Още: Съдия потвърди присъда на Тръмп, но ще му спести наказанието
Голямата изненада в случая е, че списъкът с "олигарсите на Путин", изготвен от американското финансово министерство, се оказа чисто информативен – засега. Включените в него имена все още не са обект на санкции от страна на САЩ, но биха могли да станат в бъдеще. Всъщност, ако бъдат наложени санкции, те ще са следните – замразяване на каквито и да е техни активи на американска територия, невъзможност да се прави бизнес на американска територия или с американски юридически лица и забрана за пътуване на територията на САЩ. Реално сега основното колебание за налагане на санкции е дали включените в списъци лица финансират и в какъв размер руския отбранителен и разузнавателен сектор.
Списъкът, публикуван от редица американски и руски медии, включва 114 руски граждани на държавна служба в Руската федерация, 42-ма от които са директно свързани с Путин. Отделно в него има 96 руски бизнесмени, като всеки от тях има състояние от поне 1 млрд. долара.
Освен Медведев, изключително популярни други имена са тези на началника на кабинета на Путин Антон Вайно, заместниците на Вайно Серей Кириенко и Алексей Громов, ръководителят на пресслужбата на Кремъл Дмитрий Песков, "сивият кардинал" на Путин Владислав Сурков, говорителят на горната камара на руската Дума Валентина Матвиенко, ръководителят на "Роснефт" и буквално дясна ръка на Путин що се отнася до отношенията му с руския "бизнес" елит Игор Сечин, началникът на ФСБ (наследникът на КГБ и еквивалент на американското ФБР) Александър Бортников, ръководителят на "Газпром" Алексей Милер, председателят на Думата Сергей Наришкин, който е и в черния списък със санкции на ЕС и който беше канен от лидера на "Атака" Волен Сидеров преди малко повече от 3 години в България, след като беше санкциониран от ЕС и нямаше право да влиза на територията на Съюза, известните в цял свят руски олигарси Роман Абрамович, Олег Дерипаска, Генадий Тимченко, който на практика имаше картбланш от Путин да поеме организацията по изграждането на "Южен поток" в България заедно с консорциум, свързван с Делян Пеевски, Михаил Прохоров, както и главният прокурор на Русия Юрий Чайка, гостувал в България през есента на миналата година. Това са само част от имената в безкрайно дългия американски списък.
Още: В Камарата на представителите: Майк Джонсън запази поста си след трудно гласуване
Още: След атаката: Байдън отива в Ню Орлиънс да сподели скръбта на семействата
Извън този списък обаче, според CNN американското финансово министерство е представило втори, класифициран списък пред Конгреса. В него има имена, които липсват в първия списък и освен това информацията на американската телевизия сочи, че там са включени субекти с нетен оборот от поне 2 млрд. долара през 2016 година, като в тези субекти руската държава има поне 25% участие. Реално този списък дава оценка как ще повлияят евентуални санкции върху тези субекти на руския публичен дълг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Американски удар срещу Иран заради иранско ядрено оръжие: Байдън остави въпроса отворен
Още: Мистериозен белег се появи на ръката на Байдън (СНИМКА)
Решението засега да няма ефективни нови санкции предизвика гнева на Елиът Енгел, основната фигура на демократите в Комитета по външна политика към Камарата на представителите. Той обяви, че "му е писнало" от протакането на администрацията на Тръмп спрямо "тези, които атакуваха американската демокрация през 2016 година". "Държавният департамент казва, че заплахата от санкции ще попречи на нова порция агресивно поведение от Русия - как пречиш на атака, станала преди две години и на атака, която протича сега", попита Енгел.
Припомняме, че първите санкции, които САЩ въведе спрямо Русия, бяха от 2014 година - заради анексирането на Крим от Руската федерация. Сега Песков, който е част от списъка, обвини САЩ, че иска да подклажда напрежение преди руските президентски избори, които ще се проведат на 18 март.