Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Синдикалист за актуализацията на бюджета: Предстоят нехубави неща

13 август 2021, 08:02 часа • 2893 прочитания

Историята за актуализацията на държавния бюджет е старичка, още когато служебното правителство встъпи в длъжност, защото този бюджет поизчерпи възможностите си още през юни. Това заяви председателят на КТ Подкрепа Димитър Манолов.

Още: Инфлацията в България отново се ускори в края на 2024 г.

Още: ЕС обмисля забрана за руски втечнен газ и алуминий

Това, което те най-вероятно вършат, е да стискат някои разходи на определени места, за да покрият неизбежни разходи, каза Манолов. Най-вероятно ще има по 50 лв. допълнително за пенсионерите, но не е добре да става такава, без актуализация – не се плащат вече извършени дейности от бизнеса (например днес ще има протест на "Автомагистрали Черно море" за неизплатени 36 млн. лева за извършени вече дейности). В никакъв начин не е добре да се вземат пари от определени министерства за текущи разходи. Парите ги има, но те (служебното правителство) не могат да ги похарчат, подчерта синдикалистът.

На въпрос на bTV кой тогава е виновен, отговорът беше: Тук вина няма. Според Манолов, като са правени разчетите, се е мислело, че пандемията ще приключи, но тя не приключва.

Не знам дали служебният кабинет е внесъл законопроект за актуализация на бюджета, продължи Манолов. Трябва да има бюджетна комисия, една поредица от други комисии – тежък труд, много тежък от това да се обиждат по всякакъв начин, добави председателят на КТ Подкрепа.

Още: Неочаквани данни за британската инфлация в края на 2024 г.

Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери

Чак толкова тежка ситуацията не е, не ми се вярва да се стигне до тежка социална драма, но нещата не са добри. Кое е по-важно – да си изберем правителство или да си оправим бюджета, попита Манолов. „Предстоят нехубави неща”, каза още той, ако няма актуализация. Според него, сега се вършат неща по ръба на закона, дори отвъд, но целесъобразността го изисквала.

Отделен въпрос е какво ще става с бюджета за 2021 година. Ако не бъде приет, харчим по 1/12 от досегашния бюджет, който си има своите кусури. А Планът за възстановяване и устойчивост ще чака редовно правителство, според Манолов. По негово мнение, планът бил пълен с „вътреконюнктюрни неща”, т.е. сегашното разпределение на порциите не отразявало „някои действителности”.

Поне засега, само „Демократична България” и ИБГНИ подкрепят актуализацията, предложена от служебното правителство, но хората на Мая Манолова искат минимална пенсия 369 лв., а не 340 лв., както предлага правителството. Отделно, ИТН говорят за свой проект за корекция на бюджета, но няма публично известни подробности, освен че щяло да има по-високи приходи, заради инфлацията – колко точно е неясно. За преизчислението на пенсиите предлаганият за финансов министър Пламен Данаилов обясни, че ИТН има вариант и не каза какъв точно. А ГЕРБ категорично не подкрепя актуализацията на бюджета по начина, предложен от служебното правителство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес