Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Решено: Отложиха с 6 месеца Закона за социалните услуги

20 декември 2019, 11:30 часа • 1695 прочитания

Депутатите решиха да отложат с 6 месеца Закона за социалните услуги. За“ отлагането му гласуваха 149 народни представители, „против“ –4 и „въздържали се“ - 10, предаде Фокус.

Законът за социалните услуги бе приет през март 2019 г. и трябваше да влезе в сила от 1 януари 2020 г. Заради протести срещу проекта управляващите постигнаха консенсус да го отложат с 6 месеца. Именно това предложиха от ПГ на „Обединени патриоти“ и това прие пленарната зала.

Депутатите отхвърлиха предложението на „Воля“ за отлагане на закона с една година и това на „Атака“ за неговата отмяна.

Народните представители не приеха и предложения на ДПС за промени в Закона за социалните услуги.

Разисквания

Обсъжданията на социалния закон започнаха без министър Сачева. Поради тази причина от „Атака“ призоваха министъра да дойде в пленарна зала. Процедурата направи депутатът от „Атака“ Павел Шопов.

В отговор на процедурата на атакиста на трибуната излезе зам.-председателят на Социална комисия и депутат от ГЕРБ Светлана Ангелова. Тя поясни, че в 10.00 ч. министър Сачева е поканила протестиращите организации и поради тази причина не е в пленарна зала.

Според „Атака“ социалният закон дава огромни права на частни организации и НПО. „Защо ние от „Атака“ искаме този закон да бъде отменен, не отложен. Той само като погледнеш заглавието – той се нарича Закон за социалните услуги. Не за социалната грижа, а за услуги. Това е закон, който всъщност разрешава, легализира в България влизането на частния сектор в социалната сфера. Това заяви зам.-председателят на „Атака“ Десислав Чуколов. "Представете си да приемем Закон за военните услуги. Държавата ще плаща на частни армии да охраняват границата“, коментира Чуколов. Той попита дали дотам ще се стигне. Според него самият фундамент на закона е грешен. Според него той не може да се оправи и за пет години, затова трябва да бъде отменен. „Този закон отваря вратите за всякакви опасности, които българското общество трябва да приеме, изброени са детайлно, че се дават огромни права на частни организации и НПО, които да влизат в дома ви, дори да проверяват хладилника ви“, допълни още Чукулов. Депутатът обърна внимание, че този закон предизвиква напрежение. "Нашият призив е да го отменим", посочи още Чуколов.

Според Антон Кутев от левицата, Законът за социалните услуги не е недомислица.Законът за социалните услуги беше много дълго обсъждан, не е приет на бързо и не е тежка недомислица. Кутев припомни, че законът трябваше да е приет още през 2016 година. „Още тогава казахме, че този закон не трябва да се прави от опозицията, а от управляващите. В момента вие управляващите носите цялата отговорност”, заяви депутатът.

В отговор на казаното Хасан Адемов от ДПС напомни още веднъж в залата, че партията му не подкрепя нито едно от разглежданите предложения и ще настоява да остане сегашният закон, приет преди една година. „Държавният бюждет финансира единствено и само социалните у слуги, които са включени в Националната карта на социалинте услуги. Всички останали социални услуги, ако се предоставят от НПО са за сметка на техен източник на финансиране“, каза още Адемов. Той обърна внимание, че са неверни твърденията, че НПО са тези, които източват държавния бюджет и че генерират печалба.

Според Светлана Ангелова от ГЕРБ законът е подложен на целенасочена атака. Управляващата партия настоява да се отложи законът с половин година, за да се проведат допълнителни дискусии с организациите и НПО-та. Ангелова заяви, че в общественото пространство редица сдружения не интерпретират текстовете правилно, с което създават допълнително напрежение. Депутатът уточни, че законът не касае единствено децата, тъй като за тази цел си има отделен закон и отново подчерта, че с него не се цели да се отнемат деца от родителите.

Групи, организирани предимно в социалните мрежи, вече 6 месеца протестират срещу Стратегията за детето, въпреки че е оттеглена, като в последните седмици прехвърлиха протестите си и срещу Закона за социалните услуги като проблемен по отношение на правата, които дава на неправителствения сектор.

Деница Сачева обяви като един от основните си приоритети дебата с тези протестиращи, така че да ги убеди, че никой няма намерение да краде децата им.

Отлагането на закона бе поискано и от парламентарните групи на Обединени патриоти и БСП.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес