Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Радев в Катовице - защитава Парижкото споразумение, но ЕС да не пречи на руския газ

03 декември 2018, 16:13 часа • 2967 прочитания

България е твърдо решена да подкрепи приемането на правилата за прилагане на Парижкото споразумение за климата на днешната конференция, "които да са ясни, достатъчно детайлни, ефективни и приложими за всички". Това заяви президентът Румен Радев по време на амковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP24), която се провежда в полския град Катовице.

Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход

Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ

Припомняме, че основна цел на конференцията е да бъде приет правилник за изпълнение на Парижкото споразумение, съгласно който да бъдат ясно разписани целите за всяка подписала го страна, какви конкретни мерки ще бъдат разписани за постигането на целите и как върви изпълнението. Като пример в тази насока българският президент обяви, че България вече е разработила Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и План за действие. Всъщност и стратегията, и планът са на фаза "обществено обсъждане", като то стартира миналата седмица.

Изявлението на Радев е доста противоречиво и, тъй като след тезата за "ясните, детайлни, ефективни и приложими" правила той заяви, че е на форума, за да отстоява националните ни интереси. Същевременно обаче, според него България трябва да бъде много по-активна и да използва европейските програми и иновационни фондове за преструктуриране на въгледобива, за разработката, приложението и внедряването на нови екологично чисти форми на енергия и екологично чист транспорт и индустрия. Важно обаче било да има "сигурна и предсказуема енергия".

"Когато говорим за екологично чиста енергия, нека не забравяме, че е важно да имаме сигурна и предсказуема енергия. В това отношение Европа също може да ни помогне много, ако не създава пречки както в миналото за пътя на руските доставки на газ за България, но и за самия Европейски съюз", заяви държавният глава.

Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Същевременно Радев изтъка и, че България вече е много напред в изпълнението на намалението на вредните емисии, което трябва да стане до 2020 година, с което намекна, че новите цели - към 2030 година, не изглеждат в български национален интерес.

"Смятаме, че социалният аспект е фактор от изключително значение за запазването на хиляди работни места", подчерта Румен Радев и припомни, че България и ЕС вече изпълняват задълженията си съгласно Протокола от Киото. "Ние сме на път да преизпълним нашата съвместна цел за намаляване на емисиите с 20% до 2020 година спрямо нивата от 1990 година. През 2016 година парниковите емисии в България намаляха с 49% в сравнение с базовата 1988 г. и с 4.4% в сравнение с предходната 2015 година", посочи държавният глава.

Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата е висшият орган на Конвенцията и се провежда в края на всяка календарна година. В конференцията участват държавни и правителствени ръководители на страни-членки на ЕС, представители на международни организации, както и на държави от цял свят. Сред целите на форума в Катовице е приемането на насоки за прилагане на Глобалното споразумение за климата от Париж през 2015 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес