Казва се, че законът е разум, породен от страстите – при нас обикновено е обратното. Да очаквате нещо от нищо е най-популярната формула на надеждата. Това заяви бившият конституционен съдия и член на КЗК проф. Пламен Киров.
Още: Кой е Гроздан Караджов - предложението на Росен Желязков за вицепремиер и министър на транспорта
Още: Кой е Силви Кирилов - предложението на Росен Желязков за министър на здравеопазването
Киров даде пример – след като един парламент тръгва да работи с процедурни хватки, нищо добро не се очертава. Как се очаква да се вземат добри решения, когато хората не си говорят и не искат да си говорят, попита той пред БНТ.
Количествените натрупвания не винаги водят до качествени изменения – така Киров коментира защо при толкова много юристи в 46-тото Народно събрание не беше намерен достатъчно точен език, за да има съгласие.
При нас изключенията се превръщат в практика – трябва политиците да си извлекат поука за следващия парламент, убеден е Киров. И даде пример – захванаха се на първо място със Закона за НСО – това ли е големият проблем на държавата сега, кой ще охранява НСО?!
Още: Кой е Атанас Зафиров - предложението на Росен Желязков за вицепремиер
Още: Кой е Красимир Вълчев - предложението на Росен Желязков за министър на образованието
Конституцията не е инструкция. Ако някой си мисли, че в Конституцията ще намерите отговор за всички хипотези ... Конституцията не се занимава с процедури, затова има правилник (за организация на дейност) – така Киров коментира многото сблъсъци и проблеми по работата на отиващия си парламент. Колективната отговорност е маска на персоналната безотговорност, припомни професорът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кой е Томислав Дончев - предложението на Росен Желязков за вицепремиер и министър на иновациите
Още: Кой е Манол Генов - предложението на Росен Желязков за министър на околната среда и водите?
Киров разкритикува и формулата на избори „2 в 1” – според него, ако няма активна информационна кампания, може да се стигне до ситуация „Любимец 15/15”, защото ще се гласува хем за парламентарни, хем за президентски избори. Става въпрос за ситуацията, при която Момчил Неков от БСП влезе в Европарламента преди време – тогава той беше под номер 15 в бюлетината, но и самата бюлетина за БСП беше с този номер и масово имаше преференции за Неков. Киров е убеден, че Румен Радев е можел да повлияе на формулата „2 в 1” с времето за прекратяване на мандата на парламента, но не го е направил.