Министерството на транспорта и МВР лансират нова идея - шофьорите без книжка да излязат на пътя. Целта е кандидат-водачите да натрупат повече часове зад волана, преди да получат свидетелство за управление. Така, ако предложението се приеме, още на 17 години шофирането ще е разрешено.
Още: Прогноза за времето - 4 януари 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 3 декември 2025 г.
"Целта е да се подготвят по-добре водачите на пътищата", аргументира идеята Дамян Войновски от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" пред Нова тв.
За непълнолетните шофьори ще има ограничения, уточни той.
"Да се движи в определена част на денонощието, при определена скорост, да не може да вози пътници", обясни Войновски.
Още: Над 1000 са намерените мъртви птици край Копривщица
Още: Кой нареди убийството на Тодор Александров? (ВИДЕО)
Кандидат-водачите задължително ще трябва да са и с придружители в колата. "При всички случаи трябва да има изисквания към придружителя", обясни Войновски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Димитър Манов - солист на ансамбъл "Филип Кутев" и прочут хореограф
Още: Президентът също видя риск от разединение след регистрация на втора православна църква (ВИДЕО)
За придружителите също ще има изисквания, но какви - тепърва ще се решава.
Автоинструкторите обаче са категорични - да учиш е професия. "Придружителят може да е на 70 години. И преди 50 години да е взел книжка, а законът се е изменил оттогава 80 пъти. И той вече не познава знаците", коментира Йонко Иванов от Асоциация на преподавателите по авто-мото подготовка.
При евентуални произшествия отговорността ще носят и непълнолетните шофьори, и придружителят им.
Още: Времето утре - 4 януари 2025 г.
Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни
От произшествията ще зависи дали временната книжка ще стане постоянна. Ако през едногодишния период кандидат-водачът не е имал сериозни произшествия, то на 18 години ще трябва да се яви на изпит за постоянно свидетелство.
Ако пък книжката се изкарва след пълнолетие, шофирането с придружител ще бъде по желателно, а не задължително.
Автоинструктурите обаче далеч не са очаровани от идеята.
"Слушах един млад човек, който предлага тази идея, и той обясняваше, че в САЩ, в Калифорния децата шофират така. Той обяче не обясни, че в САЩ децата минават три етапа на обучение. Тези предложения идват от някаква група, в която няма нито един представител на хората, които се занимават с обучение на шофьори", заяви Йонко Иванов.
"Тези, които предлагат това, не са в час. Аз отдавна съм предложил обучението да започва още от детските години. В страните, в които има такава практика, младите шофьори минават на всеки 4 месеца през курсове за обучение и минават по 3000 км. Законът трябва да се прави от майстори в занаята, а не от дилетанти, които не са управлявали никога нищо. Всичко започва с обучение и завършва с обучение", категоричен беше Иванов.
Всяка една идея трябва да решава проблеми, а не да създава нови. Предполагам, че тази идея идва от средите на Европейската комисия. Проверих на сайта на МВР и там видях, че такова нещо съществува само във Франция. Това пък каза пред БТВ Настимир Ананиев, председател на "Института за пътна безопасност" и бивш депутат.
"Непрекъснато се говори за новия Закон движение по пътищата. Той трябва да влезе в сила от март и непрекъснато се пускат някакви димки. Никой не обяснява какво точно се случва. Защо никой не казва и кой стои зад това предложение? Взимаме нещо от Франция и започваме да го прилагаме отпред-назад", даде пример Ананиев.