Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пеканов: Не е редно в последните дни на служебното правителство да изпратим Плана за възстановяване

13 август 2021, 10:29 часа • 3848 прочитания

Няма да е редно в последните дни или в последния ден на служебния кабинет да изпратим Националния план за възстановяване и устойчивост, защото такава е индикацията от европейските институции: "не ни го изпращайте, за да дойде някой след това и да каже след два дни - не, не, може ли да ни го върнете". Моментът на изпращането на плана зависи от политическата ситуация, каза вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов в отговор на въпрос в рубриката "Властта говори! Открито" във Фейсбук страницата на Министерския съвет и цитиран от "24 часа".

В момента се опитваме да адресираме критиките и препоръките, които бяха изложени от парламентарните групи по плана, допълни той. Бяхме критикувани за отпадането на проекта за напоителни системи, според мен некоректно, защото проектът не беше допустим, но се опитахме да увеличим средства за сектор "Земеделие" и го направихме - с още 170 млн. лева за последните две седмици, каза вицепремиерът. Той допълни, че сега се прави анализ на това как най-ефективно да се използват тези средства.

Една от основните критики към предишната версия Националния план за възстановяване и развитие беше, че не са заложени достатъчно мерки и реформи в сферата на върховенството на закона, каза вицепремиерът в отговор на друг въпрос.

Той изтъкна, че по темата е имало дискусия с Министерството на правосъдието и с НПО. Мисля, че имаме напредък. Възложихме нова стъпка, която да повиши отчетността на главния прокурор, каза Пеканов, но изтъкна, че е трудно да се заложат стъпки от служебното правителство. Вицепремиерът уточни, че сега се водят дискусии с парламентарните групи за това те да намерят консенсус и на какви реформи са готови в тази сфера. В плана за възстановяване всичко което заложим, след като подпишем договора и получим парите, ние трябва да го изпълним. Не е добре и да обещаваме нещо, което в парламента няма да се случи в бъдещ период, заяви вицепремиерът.

Вицепремиерът обясни, че при встъпването му в длъжност основният приоритет е бил Планът за възстановяване и устойчивост.

„Започнахме доста интензивна работа веднага по него, за да можем в кратък срок да направим подобрения, да публикуваме ревизираната версия и да стигнем до обществено обсъждане, което тече в момента. За да се случи всичко това тече един сложен и комплексен процес за координация между министерствата”, заяви Пеканов.

Не трябва европейските средства, които са за сближаване, да подпомагат дивергенцията в страната - да се фокусират в един регион, посочи още Пеканов, цитиран от Нова тв.

„В Националния план за възстановяване и устойчивост имаше такъв елемент. Специално за София бяха отделени 560 млн. лева, да, може би от 12,6 млрд. лева те не изглеждат толкова много, но всъщност са много, защото това е единственият град, за който имаше отделени специално такива средства за два проекта, другите програми са за цялата страна”, коментира вицепремиерът.

„Ние намалихме един от тях, имахме желание да намалим и другия, но след силна и доста разгорещена дискусия с госпожа Фандъкова, която каза, че няма възможност да финансира своя собствен проект за метрото, той остана, но другият проект беше намален с 200 млн. лева”, каза Пеканов.

Трябва да правим дори обратното. Да преразпределяме към остатъка от страната, особено в Северна България, заяви вицепремиерът. Той отбеляза, че кратките срокове за работа по последната версия на плана не са позволи да бъдат анализирани нуждите на отделните градове - в транспорта или други сфери, защото това би забавило подготовката на му.

„Смятам, че именно в тази посока трябва да вървим и такива са индикациите, които получавам от ЕК”, допълни той, като уточни, че е било посочено, че по Оперативна програма „Транспорт” не може да се развива само метрото в София, но и транспортът и в другите градове. Той отбеляза, че кратките срокове за работа по последната версия на плана не са позволи да бъдат анализирани нуждите на отделните градове - в транспорта или други сфери, защото това би забавило подготовката на му. Но смятам, че именно в тази посока трябва да вървим и такива са индикациите, които получавам от ЕК, каза вицепремиерът, като уточни, че е било посочено, че по Оперативна програма "Транспорт" не може да се развива само метрото в София. Трябва да се развива транспорт и в другите градове, което смятам, че е правилно, заяви вицепремиерът.

Още: Новият План за възстановяване и устойчивост - за какво искаме най-много пари от ЕС 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес