"Нарушава се определен ред, независимо дали ни, харесва или не. Отново излиза въпросът за планинският туризъм, който от години очаква своя дебат и се управлява от една малка група хора, но има и други групи хора, чиито интереси не са отразени адекватно". Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов в коментар на масовото изкачване на връх Мусала, чийто организатор (влогърът Слави Панайотов - бел. ред.) бе санкциониран. По думите на Димов националните паркове са с твърде ограничителни режими и много хора не могат да практикуват любимите си спортове през лятото и зимата.
В коментар за горските пожари в Сибир министърът изрази мнение, че се използват прекалено силни думи за естествени процеси, като горските пожари. Той допълни, че голяма част от екологичните организации имат политически привкус, като и у нас, те са част от политическо движение. "Не може така с лека ръка да говорим с такива силни думи за неща, които са естествена част от природата", повтори Димов в интервю за БНТ.
Относно загробването на животните, евтаназирани заради африканската чума, министърът увери, че местата са подбрани, като 60% от поисканите са отказани. Той увери, че местата за загробване се избират много внимателно, а транспортирането е един от най-сериозните начини за пренасяне на болестта. Димов призна, че е могло по-рано да се набележат места за загробване.
"Още миналата седмица са осигурени средства на националните паркове за залагане на капани за диви прасета, така че няма проблем там. При старта на ловния сезон популацията на диви прасета трябва да бъде сведена до под 0.03 на хектар, така че през късната есен, когато стартира ловния сезон, ще коментираме мерки и с ловците", допълни още министърът на околната среда и водите.
Министърът смята, че с дивото къмпингуване има няколко проблема, като първият е с отпадъците.
"Отново тръгвайки от Царево и стигайки до Шабла, ще видите кметовете какви разходи имат, за да почистят за това диво къмпингуване. Второто са всичките биологични нужди, които всеки от нас има, какво се случва с отпадните води. Този закон се опитва се регламентира, че на местата, на които може да има диво къмпингуване, трябва да има някакви минимални условия и изисквания", категоричен бе той.