Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Недалечно бъдеще - чистота на въздуха или хиляди миньори без работа?

21 февруари 2017, 16:25 часа • 5445 прочитания

Нов регламент към директивата на ЕС по-високи прагове на вредните емисии ще се окаже смъртна присъда за българската енергетика и индустрия. Това обявиха представители на Българската минногеоложка камара и на държавата стана по време на кръгла маса на тема "Бъдеще за българския въгледобив".

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

На дискусията стана ясно, че новият еврорегламент към директивата на ЕС за комплексно предотвратяване на замърсяването ще бъде обсъден от комисия, която ще предложи нови нива, много по-занижени, на емисиите при големите горивни инсталации и по-конкретно занижаване на равнищата на серен диоксид и живак.

Според експертите тези нива на чистота и тези нива на емисии, няма как да бъдат покрити дори от най-модерните ТЕЦ-ове, които работят в момента в България. Това ще би наложило затварянето на поне три ТЕЦ-а в комплекса "Марица-изток". "Това е неизпълнимо не само за нашите централи, не е изпълнимо и за модерните централи в Западна Европа", категорични са те. Според бившия министър на енергетиката от ГЕРБ Валентин Николов, резултатът от това ще е, че 10 хил. миньори ще останат без работа.

Инж. Иван Андреев, който е изпълнителен директор на Българската минно-геоложка камара, заяви, че страната ни има нужда от спешна национална консолидация по този въпрос, заедно с други държави, заинтересовани по него. Такива по думите му са Германия и Полша. "Да спрем ликвидацията на един цял отрасъл", призова Андреев.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

"Ние сме предприятието с най-голямото производство на въглища в България, което работи от 65 години", заяви и зам. изпълнителният директор на „Мини Марица Изток” инж. Димитър Чолаков. По думите му геоложките запаси и ресурси на находището са за близо 2 млрд. тона, но индустриалният потенциал е по-малък и въглищата от Маришкия басейн могат да осигуряват светлина и топлина за още 30 години.

Какво става с американските централи при влизане в сила на новия еврорегламент - прочетете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес