Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Не е сега моментът да ратифицираме Истанбулската конвенция, смята Радев

24 януари 2018, 12:05 часа • 2080 прочитания

Не е моментът да ратифицираме Истанбулската конвенция. Има много по-важни теми - корупция, престъпност и демографска катастрофа. Ние изчезваме като нация. Това заяви президентът Румен Радев по време на пресконференция за първата година, откакто той и Илияна Йотова встъпиха в длъжност.

Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус

Още: Политолог: Българинът трайно се отчуждава от властта

По думите му тази конвенция не трябва да се използва като параван, за да отвличаме вниманието на хората. "Приемането на конвенцията без работещи закони няма да свърши работа", посочи Радев.

"Председателството не е алиби за бездействие по болните за българина теми. Макроикономическите показатели са добри, но те не могат да скрият други тревожни статистики. Нивото на чуждестранните инвестиции е крайно ниско. Продължава обезлюдяването на обширни райони от страната, а демографските показатели са катастрофални. На този фон често прокламираната стабилност звучи като тържествен марш на място", заяви Радев по темата с българското председателство на Съвета на ЕС.

Вотът на недоверие

Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия

Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ

След отчета, Радев отговори на журналистически въпроси. Запитан как оценява вота на недоверие към правителството, внесен от БСП, Радев отговори:

„Трябва да си отговорим на въпроса има ли корупция в България. Очевидно има. Трябва да си отговорим на въпроса как се противопоставяме на тази корупция. За мен вотът на недоверие е част от усилията, които полага обществото за справянето с корупцията. Оценявам всяко едно усилие в тази насока".

Той обаче подчерта: "Категорично искам да кажа, че няма война между институциите. Има определени ценностни разминавания. С парламента работим в рамките на законите. С премиера на Борисов показахме, че можем да работим заедно и то ефективно. Не приемам българският премиер и германски канцлер да оповестяват покана към чужд държавен глава, а българския президент да го научава от медиите".

 

Още: В последното си заседание преди празниците кабинетът раздаде милиони

Още: Срив в доверието на парламента, Киселова с по-висок рейтинг от Борисов

По думите му Турция явно е имала намеса в изборния процес у нас, както и в работата на българското мюсюлманско изповедание.

"Когато говорим за отношения с Турция трябва да сме много честни. България трябва да помага да се избегнат рисковете. Досега не съм чул мнението на г-н Борисов", каза още Румен Радев.

В отговор на въпрос дали се консултира с Корнелия Нинова, той отговори: "С г-жа Нинова се виждам толкова често, колкото и с премиера, колкото и с председателя на Народното събрание. Президентът не дължи обяснения и извинения на властта".

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви недоумението си защо българските общности в чужбина са били изключени от темата за българското европредседателство.

"За тези хора България е истинската родина. Със силата на президентската институция искам да им кажа, че България стои зад тях. Казах им навсякъде, че те са огромен потенциал за страната. Амбицията ми надскача отделни политики, надскача един мандат", заяви Йотова.

Тя уточни, че не могат да върнат всички наши сънародници у нас, но могат да работят спешно за съхранение на самосъзнанието.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес