Граждани излязоха на протест пред служебния вход на Народното събрание срещу застрояването на земеделски земи, предаде репортер на Actualno.com.
Още: Прогноза за времето - 4 януари 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 3 декември 2025 г.
Те скандираха "Мафия", "Искаме природа, не искаме бетон!" и за пореден път се обявиха за оставката на министъра на околната среда и водите Нено Димов.
Какви са причините?
Гражданското недоволство бе заради минала от втори опит поправка в Закона за земеделските земи, която позволява масово застрояване в земеделски площи.
Още: Над 1000 са намерените мъртви птици край Копривщица
Още: Кой нареди убийството на Тодор Александров? (ВИДЕО)
Става въпрос за поправката, която мина през Закона за посевния и посадъчния материал. Тя беше инициирана от "Обединени патриоти" и по-точно от депутата от НФСБ Йордан Апостолов, който е родом от Добрич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Почина Димитър Манов - солист на ансамбъл "Филип Кутев" и прочут хореограф
Още: Президентът също видя риск от разединение след регистрация на втора православна църква (ВИДЕО)
Съгласно поправката, в земеделските земи, които през последните години са били със сменено предназначение, ще може да се строи, ако собственикът на земята подаде искане пред съответната комисия. Така се удължава на практика до безкрай срокът да има инвестиционно намерение в земи със смесено предназначение, след като досега максималният срок беше 6 години и всъщност той изтече през миналата година.
На закона беше наложено вето от президента Румен Радев, с основен мотив, че при това положение собствениците на земи със смесено предназначение имат интерес да ги оставят да пустеят, докато някой не реши да строи.
Още: Времето утре - 4 януари 2025 г.
Още: Достъпът до Летище София се променя, само първите 10 минути ще са безплатни
Реакции
На въпрос на Actualno.com дали има опасност в така създалата се ситуация да се позволи строителство в земи, които са защитени територии, Тома Белев от Асоциацията на парковете в България коментира, че за част от тези земи има такава опасност. Той даде пример със заменките за земеделски земи край Камчия, за които обясни, че са няколко вида. "На първо място бяха заменени дюни и плаж, които бяха обявени за земеделски земи, бяха обект на заменки. Зад тях други земеделски земи, които вече са земеделски земи, бяха също заменени, но вече като реални земеделски земи", каза Белев. По думите му в случая с плажа и дюните "те не могат да подновят решението си просто защото строителството там е забранено и не могат да използват тази промяна на предназначението. Но за земите, които са зад плажа, тоест на първа линия - това може да стане", уточни още Тома Белев.
"Тук съм, защото ме притеснява, че тези земи ще бъдат застроени, ще се направят едни празни хотели, ще се изперат едни пари - това ме притеснява най много", каза Николай Найчев, един от протестиращите.
"Притесняваме, че плодородни земи ще се използват за индустриални нужди, вместо да се произвежда на тях храна - българска, качествена, плодове, зеленчуци, зърнени култури. Искам поля, пълни с жита, не искам заводи", категорична бе Александра Савова, дошла с детето си на протеста срещу застрояването.
Десетки жители на столичния квартал "Горубляне" се събраха пред парламента, за да обявят, че са срещу намерението на общината да разшири парка „Искър” върху частни имоти вместо върху държавни или общински.