С гласуването на второ четене на текстовете от Закона за мерките по време на извънредното положение, парламентът окончателно даде на армията полицейски функции по време на сегашното извънредно положение заради коронавируса. 89 депутати го подкрепиха и това беше достатъчно.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Промяната (чл. 9, 10, 11) предвижда армията да помага при налагане на противоепидемични мерки – да проверяват документи на хора и да установяват самоличността им, да задържат хора до идване на полицията – за нарушаване на карантина, да спират и моторни превозни средства, да дежурят на контролно-пропускателни пунктове и "да използват физическа сила и помощни средства само когато това е абсолютно необходимо". Влизането на армията в действие става само с акт на правителството.
Ситуацията беше описана от депутата от БСП Валери Жаблянов така: "Когато включвате армията да гони вируса по шосетата, няма как БСП да подкрепи подобна глупост". Имаше и спор дали това не уронва престижа на армията, дали не трябва правителството да има думата какво точно може да прави армията в определен момент.
Депутатът от ГЕРБ о.з. генерал Константин Попов не видя сериозни последствия и за нарушаване на командната верига, защото началникът на Националния кризисен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски е подчинен на други, политически лица - например военния министър. Според Попов, нямало да има действия на началниците на Мутафчийски без той да им каже, защото не познавали обстановката - например в Банско. Юлиан Ангелов от ВМРО също не видя "заплаха за демокрацията", защото при големи терористични актове в Европа имало включване на армията и демокрациите не пострадали, явно визирайки извънредното положение във Франция от 2015 година.
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Последваха реакции, че с включването на армията ще се засили паниката и че с включването на армията "Народното събрание става излишно". А Таско Ерменков иронизира: "Когато става въпрос за лица, излезли от карантина, да ги преследваме с танкове и БТР-и ми се струва свръхпресилено", като предложи да се помисли само за включване на военната полиция.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
"Никъде в текстовете не се предвижда ползване на конници, танкове и БТР-и", отвърна с ирония народният представител на ГЕРБ Димитър Лазаров.
Полицаи отказват извънреден труд без последствия?
В условия на извънредно положение, вече няма ограничения за извънреден труд и колко да работиш, когато става въпрос за медицински персонал (в това число лекари, медицински сестри, санитари) и държавни служители, които помагат на медици в работата им. Полицаи и пожарникари обаче може да полагат извънреден труд само в рамките на чл. 187, ал. 7 от Закона за МВР – т.е. не може извънредният им труд не може да надвишава 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно. За да работят повече, трябва писмено да се съгласят, но ако не се съгласят, няма да има дисциплинарни последствия. Това повдига въпросът дали при нужда полицаи и пожарникари ще откажат да работят извънредно и нищо няма да последва?!
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ
За да работят повече, трябва писмено да се съгласят, но ако не се съгласят, няма да има дисциплинарни последствия. Това повдига въпросът дали при нужда полицаи и пожарникари ще откажат да работят извънредно и нищо няма не последва?!
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 20 март"