Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Европейските държави одобриха пакета Мобилност

20 декември 2019, 15:24 часа • 4371 прочитания

Европейските държави одобриха пакета „Мобилност”, който предвижда камионите да се връщат в страната, от която са, на всеки два месеца.

Малко не достигна на източноевропейските страни, за да отхвърлят предложеното от финландското председателство споразумение. То предвижда водачите да се прибират на всеки месец и да нямат право да спят в кабините си повече от 45 часа. Мярка, която, според представители на българския транспортен сектор и правителството, ощетява нашите превозвачи, а според западните държави - е в полза на водачите.

От Европейската комисия(ЕК) предупредиха, че връщането на празни камиони може да попречи на амбициите за намаляване на вредните емисии и спазването на климатичен неутралитет.

Одобреният текст ще претърпи окончателна правна и езикова редакция. След това той трябва да бъде официално приет — първо от Съвета, а след това от парламента.

На 21 януари предстои потвърдително гласуване в Комисията по транспорт. След решението на ЕК, по пакета "Мобилност" ще бъде направена оценка на въздействието върху околната среда.

Ако оценката за въздействие на текстовете покаже, че те ще навредят на околната среда, ЕК ще предложи нови текстове, което вече би било огромен обрат в полза на България и другите централно и източноевропейски страни, които са против пакета. Докато ЕК прави такава оценка, това не спира процедурата и гласуванията по пакета продължават. Окончателно текстовете трябва да бъдат приети през май 2020 г. Основните параметри на текстовете са следните: камионът да се връща на 8 седмици, шофьорът - на 4, да почиват в хотели и да се ограничат вътрешнообщностните превози, които са конкурентно предимство на българските фирми.

Припомняме, че министърът на транспорта Росен Желязков каза преди около седмица, че когато законодателните изменения по пакета Мобилност станат факт, България ще заведе дело пред Съда на ЕС: „Заявили сме ясно намерението си, че ще търсим арбитража на съда, защото предложените мерки са непропорционални“, подчерта министърът след срещна с представители на международните превозвачи“.

„За мен е важно каква ще бъде и позицията на „Зелените“ по Пакета за Мобилност I, които от една страна подкрепят пакета, с който няма да се постигне декарбонизация на Европа, а карбонизиране, заяви още министърът. По думите му в момент, в който се обсъжда инициативата „Зелена сделка“, за ограничаване на въглеродните емисии и борба с климатичните промени, Председателството на Съвета на ЕС и докладчици в ЕП в постигнатите предварителни договорености налагат текстове, които ще доведат до повишаване нивото на вредни емисии от камионите. „Това поражда силно недоумение и съмнение доколко са сериозни амбициите на част от държавите членки за реално намаляване на замърсяването от камионите. В момента се наблюдава несъответствие между политиките, които се водят на европейско ниво, което поставя под въпрос цялостното функциониране на ЕС“, посочи тогава Росен Желязков.

Министърът изтъкна, че подобряването на условията на труд на водачите и подобряването на пътната безопасност са последните елементи, които са били взети под внимание при постигането на договореностите.

 

 

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес