Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата променя закона за гражданството, защото разбра, че изчезват инвестиции

22 януари 2019, 13:00 часа • 3816 прочитания

Проектът за промени на Закона за българското гражданство ще бъде обсъден на 30 януари от Съвета за развитие към Министерски съвет и ще бъде публикуван за обществено обсъждане, съобщиха от правосъдното министерство.

Още: Денков за ВСС: Няма да участваме в процеса, ако една трета е за ГЕРБ, а друга за "Ново начало" (ВИДЕО)

Още: Кабинетът "Желязков" тръгва с положителен рейтинг

Част от новите мерки предвиждат да отпадне възможността за получаване на българско гражданство на основание инвестиции, съкращаване на сроковете и прецизиране на критериите за предоставяне на българско гражданство, въвеждането на изискване кандидатите за гражданство на основание на произход да владеят български език и да имат работа и доход в страната. Припомняме, че в момента българско гражданство може да бъде получено на основание, че чужд гражданин е инвестирал в българската икономика 1 млн. лева.

Според заключенията на експертите, от 2013 година насам, от когато нормата е в сила, не е постигната целта за увеличаване на привлечените реални чуждестранни инвестиции и икономическо развитие. Съответно няма разкриване на нови работни места и икономически растеж заради това, че сме дали българско гражданство на крупни инвеститори. Всъщност, анализът е показал съвсем друго - че заявената като гаранция инвестиция за получаване на българско гражданство "не е налична", защото "е извършена продажба на (съответните) закупени ценни книжа или по други причини". Идеята за законовата промяна, известна и като "Златни визи", беше на вече покойния Божидар Димитров и по негови сметки трябваше да вкара в българската икономика половин милиард евро.

За предприетите мерки от Министерството на правосъдието за повишаване на контрола и предотвратяване на възможни злоупотреби в процедурите по предоставяне на българско гражданство е уведомен и еврокомисарят на правосъдието, защита на потребителите и равнопоставеността на половете Вера Йоурова.

Още: Цветелина Пенкова: България може да бъде двигател на индустриалното и енергийното бъдеще на Европа

Още: Борисов за попълване състава на ВСС: Неслучайно оставих вратата на ПП-ДБ отворена (ВИДЕО)

Припомняме, че преди по-малко от половин ден стана ясно за нов доклад на ЕК, касаещ точно процедурите по даване на българско гражданство. В доклада се упоменава изрично, че заради несъвършените процедури може да има пране на пари поради даване на гражданство на недостатъчно добре проверени лица. Документът ще излезе официално публично утре, 23 януари, а освен България в него са включени още Кипър и Малта.

В средата на миналата година се оказа, че правосъдното министерство на практика не контролира какъв е произходът на инвестициите, защото "в информационната система няма такъв модул". А в свои материали по темата сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" постави въпроса дали не е давано българско гражданство на руски граждани заради привилегии за бизнеса, за който работят. По данни към 2017 година, получени по Закона за достъп до обществена информация, гражданство са получили петима руснаци, двама ливанци, двама индийци и по един човек от Египет, Етиопия, Китай, Украйна, Виетнам, Пакистан и Съединените щати.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес