"Ако се родиш в гетото, често не можеш да го напуснеш. В него се развиват всички лоши навици. Докато не се реши проблемът с гетото, всички други мерки няма да имат смисъл. Дори да ходи на училище, детето като се върне, му се създава лоша гравитация, която заличава наученото в клас." Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в отговор на въпрос на червения Георги Гьоков по време на парламентарния контрол.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
Дончев открои 4 основни проблема, които касаят ромската интеграция. Първият е образователната система. Близо 12 хиляди души от държавната администрация обикалят махалите и използват всички законодателни възможности да върнат децата в училище и резултат има - само за последната година 17 хил. деца са върнати, смята Дончев.
На второ място е здравеопазването. Там също трябва да се работи, тъй като ромите имат нисък здравен статус, семейното планиране също е проблем
Интеграцията на пазара на труда се явява като третият основен проблем. Тук има положителни тенденции - това се дължи и на мерките от Европейския социален фонд, но и поради културата на пазара на труда, което до голяма степен се дължи и на глад на работна ръка, каза вицепремиерът.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Най-голямата рана обаче е жилищната политика, категоричен бе Дончев. Той отправи обвинение, че години назад редица управници са допуснали създаването на гета и събирането на незаконни постройки, довели до низ от нарушения на закона. Трябва да има нулева толерантност към разширяването на гетата, каза Дончев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Години наред държавата не може да се справи. Никой не иска да предизвика голяма хуманитарна криза, оставяйки хиляди без дом, каза Дончев.
Има грешка в политиката - исторически темата "интеграция" тръгна без обществен дебат и консенсус. Темата виси във въздуха. За голяма част от гражданите се приема като ангажимент само на елитите и заради подозрението, че някой ползва тази общност като електорален резервоар, допълни вицепремиерът.
Не е вярно, че мнозинството роми имат желание да се интегрират. И освен стимули трябва да има други мерки. Очевидно спирането на помощите за деца не е достатъчно, смята той.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.