Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Джеймс Коми: Нямам никакво съмнение, че Русия се намеси в президентските ни избори

08 юни 2017, 17:27 часа • 5017 прочитания

Нямам никакво съмнение, че Русия се намеси в президентските избори на САЩ. Това заяви бившият директор на ФБР Джеймс Коми отговори на директен въпрос по време на дългоочакваното изслушване пред специалната Комисия по въпросите на разузнаването на Сената. Според бившия директор на ФБР Русия все пак не е успяла да промени вече пуснати гласове на изборите.

Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп

Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал

По думите на Коми руската намеса се изразява в хакерски атаки. Първата такава била в края на лятото на 2015 година, когато е имало "мащабен опит" да бъдат пробити държавни агенции и дори неправителствени организации. Става въпрос за т.нар. "фишинг атаки". До началото на 2016 година ФБР вече е било уверено, че значителна база данни от атакуваните обекти е била "извлечена" от хакерите. Не говоря за това, че Русия подкрепя републиканците или че би подкрепила демократите - Путин е опортюнист, Русия преследва само своя интерес и би се намесила в избори пак, добави бившият директор на ФБР.

Във връзка с това разследване Коми разказа и, че във ФБР е било дискутирано как да се подходи по отношение на Тръмп. Взето е било решение да не се казва, че срещу Тръмп няма разследане що се касае до проблема "Русия" в американските президентски избори. Причината - толкова комплексно и сложно разследване като това за намеса на чужда държава в американските президентски избори със сигурност ще засегне и кандидат-президентската кампания на милиардера. Не мисля, че трябва да отговорям в отворена сесия дали смятам, че Доналд Тръмп се е съюзил с Русия, за да спечели изборите, каза още Коми и отказа да отговори в открита сесия дали е имало контакти между Тръмп и сътрудниците му в кандидат-президентската кампания с Русия. По време на личната вечеря между Коми и Тръмп на четири очи в средата на февруари, по думите на бившия директор на ФБР американският президент поискал от Коми публично да каже, че няма разследване срещу него заради случая "Русия". "Казах, че ще видя какво може да се направи", обясни Коми, добавяйки, че се е чудел как да реагира. "Имах само един разговор с президента Тръмп относно водено от нас разследване извън случилото се на вечерята, но той беше чисто оперативен", каза Коми, като не стана ясно дали това разследване е свързано с руската намеса в президентските избори в САЩ, защото беше уточенено, че е класифицирана информация.

Относно факта, че Коми и ФБР не са се обърнали към министъра на правосъдието и главен прокурор на САЩ Джеф Сешънс по разследването за намесата на Русия в американските президентски избори, бившият директор на ФБР отговори, че е бил убеден, че Сешънс ще спре разследването, но не даде подробности защо, тъй като става въпрос за открито изслушване. Припомняме, че предстои закрита сесия - от 20:00 часа българско време.

Още: Тръмп е наредил на пратеника си в Украйна да приключи войната за 100 дни

Още: Леви партизани, паравоенни групи и наркобанди убиват хора: Колумбия обяви война

Отношенията между Коми и Тръмп


По отношение на бившия съветник на Доналд Тръмп – Майкъл Флин, Коми отвърна, че не може да каже дали това е било опит за намеса в текущо разследване на ФБР срещу Флин. Бившият директор на ФБР обаче каза, че е бил обезпокоен от думите на Тръмп на лична вечеря между двамата, че "Флин е добър човек" и че Коми трябва да го остави. Именно след тази вечеря бившият директор на ФБР решил да запише официално какво се е случило, защото разбрал, че в бъдеще може да се наложи да защити репутацията на ФБР. "С президента Обама съм разговарял два пъти за три години. Имал съм и лична среща с президента Джордж Буш-младши и след тези срещи не съм чувствал, че трябва да запиша в официален документ за какво сме си говорили".

На въпрос на републиканеца Джеймс Райш дали Тръмп е наредил на Коми да не разследва Флин и дали му е дал насоки, бившият директор на ФБР отвърна: "Не директно, но го почувствах като насока". И потвърди прословутите думи на Тръмп: "Той (бел. ред. - Майкъл Флин) е добър човек. Надявам се, че можеш да оставиш настрана това, да оставиш Флин". "Може би ако бях по-силен, щях да кажа на президента, че това не е редно още там, на място. Но бях толкова изненадан. Помислих си, че трябва много да внимавам какво ще кажа и се съгласих, че Флин е добър човек", поясни Коми относно прословутата вечеря с Тръмп на четири очи в средата на февруари тази година. А Доналд Тръмп-младши моментално коментира през Twitter, че Коми би трябвало да знае разликата между "надявам се" и "нареждам".

Още: Чистка на Тръмп в Пентагона заради помощта за Украйна: Байдън се е подсигурил

Още: Тръмп: Ако Илон Мъск иска да придобие TikTok, нямам против

Ако президентът беше получил това, което искаше, щяхме да прекратим всякакво разследване за връзки на Майкъл Флин с Русия, изрично подчерта Коми.

Разбрах, че мога да бъда уволнен от президента Доналд Тръмп заради каквато и да е причина или без причина. Така Коми описа как се е почувствал в професионалните си отношения с настоящия президент на САЩ.

Бях объркан, след като разбрах от изказване на президента, че съм уволнен заради работата си по разследването за руската намеса на президентските избори. Още по-объркан бях, когато президентът каза, че с освобождаването ми се вдига напрежението върху самото разследване. Коми обвини директно Тръмп в лъжа относно твърдението на американския президент за качеството на работата му във ФБР.

Случаят с имейлите на Хилари Клинтън

Джеймс Коми беше категоричен, че не би действал различно по отношение на Клинтън и обявяването публично, че ФБР води разследване. Бившият директор на ФБР добави, че за решението му е повлияла срещата между главния прокурор по времето на администрацията на Барак Обама Лорета Линч и Бил Клинтън. Причината - нежеланието на Коми да се хвърли сянка върху разследването на ФБР, ако се разбере за него по-късно.

Стартът на изслушването


Доста сурово изказване направи преди същинското изслушване на Коми направи Марк Уорнър, зам.-председателят на специалната комисия по разузнаването на Сената, която се занимава с евентуалната намеса на Русия в американските президентски избори. Той подчерта, че "огромен брой сътрудници на Тръмп" доказано са имали контакти с Русия – правосъдният министър и главен прокурор на САЩ Джеф Сешънс, бившият съветник по националната сигурност Майкъл Флин и зетят на Тръмп, Джаред Къшнър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес