"9 от 10 човека в реанимацията на „Пирогов” умират. Такива са и числата в другите болници. Важен е обаче процентът на смъртността за всеки един от нас, който губи близък - той е 100%. Пренебрежимо малка част от починалите са ваксинирани”. Това заяви изпълнителният директор на УМБАЛ „Пирогов” проф. д-р Иван Поромански.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
„Наистина не виждам нуждата да убеждаваме някого. Като виждате какво се случва – има само една опция. Това заболяване е много неприятно и ако някой смята, че ще му се размине – греши много”, добави той.
„Всички вълни до този момент бяха много тежки. През първата имаше много неизвестни. Сега има много голямо количество пациенти, но персоналът ни е подготвен”, обясни проф. Поромански.
„В нашата болница постъпват много тежко болни пациенти. Не би трябвало те да чакат толкова много и дo последния момент. Много пъти се случва пациенти да трябва да бъдат интубирани веднага”, добавя изпълнителният директор на „Пирогов” по Нова телевизия.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Той каза още, че медиците нямат способ, за да установяват фалшиви ваксинации. Професорът обясни и процентът на ваксинираните починали: „Много от тях имат редица придружаващи заболявания. Те по-скоро умират заради тях”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Антителата
„Има антитела, които са специфични и са точно срещу този вирус. Има и други. Ние направихме изследване през лятото, защото много от персонала ни е преболедувал. Проблемът не е дали имаш, или не - а какви са те. Наличието на тези специфични антитела може да бъде установено и предполагам това е желанието на правителството. Този вид тест не може да бъде направен във всяка лаборатория, защото е специфичен”, добави проф. Поромански.
„Аз не обичам да карам хората да правят нещо насила. То трябва да бъде осъзнато. Това за българина е много трудно. Ние закупихме бързи тестове за нашия персонал, който не е ваксиниран. Още през първия ден много от колегите се наредиха на опашката за ваксинация”. Така директорът на „Пирогов” коментира изискването за зелен сертификат на медиците от лечебното заведение.
Още: Край на напрежението в НКБ: Кондева иска спиране на преструктурирането на болницата
Още: Идва ли грипната епидемия? Доц. Кунчев каза къде има най-много болни
„Майка ми премина през COVID-19 леко. Тя е на 84 години. Сестра ми и зет ми бяха много зле и аз се грижих за тях в нашия COVID сектор”, разказва проф. Поромански.