Прокуратурата манипулира протоколи от записани със специални разузнавателни средства (СРС) разговори по делото за подкуп срещу кметицата на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, заместничката ѝ Биляна Петрова и бившия кмет на квартала от ГЕРБ Петко Дългеров.
Още: Проучване: 76% от българите искат забрана на клетките за телета
Още: Ще ядем ли пържоли вместо хляб: Анализ на експерт след повишението на цените
Това заявиха двете обвиняеми в четвъртък преди началото на заседанието на апелативния спецсъд, на което магистратите трябва да решат окончателно дали да ги отстранят от длъжност.
Преди два дни Иванчева и Петрова показаха пред медиите преписи от СРС-та по делото си, от които ставаше ясно, че основният свидетел срещу тях Александър Ваклин и Дюлгеров обсъждат, че ако кметицата не вземе парите, "ще я разходим на Витоша".
Споменаваха се и инициалите на премиера Бойко Борисов и заместника му в ГЕРБ Цветан Цветанов в контекста на това, че Ваклин се чуди, как двамата търпят Иванчева. След което с Дюлгеров се съгласяват, че трябва да вземат мерки срещу нея, защото пречи на строителството.
Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)
Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден
След като двете разгласиха тези записи във вторник, апелативният спецсъд им даде още два дни отсрочка, за да се запознаят с нови 4 тома с материали, представени от спецпрокуратурата. В четвъртък обаче двете бяха доведени в съдебната зала с вързани с белезници зад гърбовете им ръце, така че да не могат да показват пред медиите други свои записки от СРС-та.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Чели сме ги и сме ги преписвали. Затова с г-жа Иванчева започнахме да правим абсолютно преписване, цялостно, за да го имаме в нашите тетрадки преписано... Сега са подменени. Текстът е подобен, но подмяната е – репликите, които уличават г-н Ваклин са изтрити", заяви Петрова пред журналистите.
Помолена да уточни кои са изтритите реплики на строителния предприемач, осигурил белязаните 70 000 лева, открити в колата на двете, зам.-кметицата на "Младост" уточни, че срещу името на Ваклин вече пишело основно "не се чува". По думите ѝ заплахите към Иванчева "се прехвърлят към другия, който говори – основното е той (Ваклин) да бъде оневинен".
"Прочетох, че (Ваклин) не иска да плаща за детски площадки – по-евтино е да си купи нов кмет на следващите избори. Да, преписах го накрая – че няма смисъл от детски площадки, по-добре да плати кампанията на новия кмет. Това е по-изгодно, тъй като тя (Иванчева) пречи, може и да не разбира, но пречи на много интереси и бърка в джоба на много интереси", каза още заместничката ѝ.
Още: Най-важните новини за деня: 5 януари 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.
Тя отново разказа и за записан разговор на Ваклин с неназован инвеститор, в който неизвестният мъж споделя, че имал оферта от прокуратурата срещу 15 000 лева разследващите да се справят с "проблема" Иванчева.
"Това е, което най-много ме шокира и ме изненада. Аз казах, че имахме заплахи още от декември месец, но вече прочитайки го и в СРС-тата – как 3 месеца никой не е взел никакви мерки, ние сме пускали оплаквания – вече почвам да се чувствам добре, че съм в ареста, защото така поне е гарантиран животът ми", продължи Петрова.
На въпрос дали в протоколите са видели реплика, че кметицата е "поставила на колене" Ваклин, както твърдеше наблюдаващият прокурор по делото Илиян Рангелов, двете отрекоха.
"На 54-а страница... Нямаме право да цитираме, защото сме заплашени от съдията, затова са ни прибрани листовете, затова са ни вързани ръцете... Значи, Ваклин, самият той казва, че е поставен на колене, а не, че аз съм казала, че съм го поставила на колене. Не знаех, че прокуратурата може да лъже, както г-н Гешев, така и този, който тука ги представлява", отговори Иванчева.
След това служителите на съдебната охрана изведоха от залата операторите и фотографите, за да може да започне заседанието по искането за отстраняването на двете от длъжност. Както е известно, първата инстанция уважи искането на спецпрокуратурата, приемайки, че ако не бъдат отстранени, двете могат да уволняват и наказват служители на общината, които са свидетели по делото им.