Предлагаме компенсационен механизъм за разпределение на ваксините срещу COVID-19 в ЕС на база човек от населението и с осигурените допълнителни дози да бъдат компенсирани тези десетина държави, които разполагат с по-малко количества ваксини. Това заяви министър-председателят Бой коБорисов след видеоконферентна среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, на която участваха също австрийският канцлер Себастиан Курц, премиерите на Словения - Янез Янша, на Хърватия - Андрей Пленкович, на Латвия - Артурс Кришянис Каринш и на Чехия – Андрей Бабиш.
Разговорът се състоя след вчерашната работна среща във Виена за справедливо разпределение на ваксините в ЕС.
Премиерът Борисов настоя темата с компенсационния механизъм да бъде решена още преди заседанието на Европейския съвет в Брюксел, насрочено за другата седмица. „Надявам се всички държави членки да ни подкрепят, защото само по този начин можем да спазим европейския принцип за солидарност“, категоричен бе Бойко Борисов.
Министър-председателят изказа благодарност към председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и към председателя на Европейския съвет Шарл Мишел за свършената работа и изрази убеденост, че знаейки за проблемите с доставките на ваксини, ще намерят възможност за корекции чрез предложения компенсационен механизъм.
"Ние не сме участвали в одобрението на ваксините, нито в преговорите по договорите. А в момента и договорите не се изпълняват, и се доставят по-малки количества ваксини независимо, че плащаме коректно", акцентира премиерът Борисов. Припомняме, че Европейската комисия вече посочи посочи, че Европейският съвет, в който България е член, е приел да има изменения в механизма на разпределение на ваксини, така че той да не се базира само на процент от населението
Министър-председателят припомни, че държавите членки инвестираха в разработването на ваксините срещу COVID-19, далеч преди те да бъдат произведени.
Както вече съобщихме, Actualno.com очаква над денонощие отговори от Министерството на здравеопазването на следните въпроси:
1. България съгласи ли се официално в общоевропейския механизъм за доставка на ваксини срещу коронавирус да бъдат включени и други условия извън разпределение спрямо процента на население?
2. Ако отговорът е "да", на какви други условия сме се съгласили?
3. На какъв принцип се правят доставки на ваксини срещу коронавирус за България от общата европейска поръчка - само на процент от населението или има и други фактори? Ако има други фактори, какви са те?
4. При наличие на други фактори за доставка на ваксини срещу коронавирус, освен процент на населението, каква е разликата в числа по отношение на доставките на "Пфайзер", "Модерна" и "Астра Зенека" за първото тримесечие на 2021 година? (т.е. колко дози трябваше да доставят тези производители, ако принципът е само на база процент на населението и колко са доставили, ако принципът включва и още фактори, а не само процент на населението)