Кметицата на Каварна изнесе невярна информация. Опасявам се, тя защитава интересите на г-н Суджука. Това заяви екологът Андрей Ковачев от Сдружение за дивата природа „Балкани“ за bTV.
Той, заедно с колегата му Градимир Градев от „Зелени Балкани“, коментираха казуса „Калиакра“.
Според Ковачев няма неразбиране, което води до напрежението сред собствениците, а „желание за застрояване. Това е! Според мен в момента кметицата (Нина Ставрева, бел. ред.), директно я обвинявам, разпространяваше невярна информация. Когато започваше протестът, беше ясно, че ограниченията се отнасят само до степите и нищо друго. Но на протеста се разпространяваше информация как цялата община ще бъде засегната и кметицата беше начело на тези неверни твърдения. Съжалявам, но това трябва да се каже много ясно. Министърът на околната среда и водите (Нено Димов, бел. ред.) беше в същото положение. На 21 юли той изнесе такава невярна информация“.
Ставрева заяви, че „категорично не приема обвиненията“. „Господинът може да твърди каквото иска. Хората излязоха на протест, защото останаха с убеждението, че се отнема техният поминък“, каза тя.
Ние искаме да защитим правата на обикновените хора, но най-същественото е дали няма да защитим интереса на г-н Суджука, например, който иска да застроява тези степи. Опасявам се, г-жа кметицата защитава именно интересите на г-н Суджука, каза Ковачев.
Важно е да отбележим, че интересът на местните е защитен, посочи Градев. Никой не споменава, че за Натура 2000 се изплащат обезщетения. Например в предния програмен период, само за две години, бяха изплатени 50 млн. лв. обезщетения на хора, които извършват земеделска дейност в Натура 2000, но традиционно, а не такива, решили да купят парче земя и да казват, че то е много важно, добави екологът.
Срещата в Министерски съвет
На срещата в Министерски съвет вчера е станало ясно, че заповедта за забрана на строителството и различни земеделски дейности в комплекса „Калиакра“ няма да бъде отменена, а прецизирана след среща с хората на място, каза Ставрева и добави, че очаква в края на седмицата министър Димов да направи обиколка в района.
Най-после получихме и очертанията на нанесените точки на координатния регистър и се надявам днес да е ясен броят на засегнатите собственици и площите на имотите, които попадат в комплекса „Калиакра“, каза още тя.
Заповедта на министъра беше един от основните поводи за протестите заради категоричните забрани за извършване на строителни и всякакви селскостопански дейности в нашия район, което е поминъка. Ние много категорично поставихме въпроса за съдържанието на Интегрирания план за управление и искаме преразглеждането му, посочи кметицата. Искаме и нова експертиза с външни експерти и изцяло ново картиране, каза Ставрева.
Експертите
Интегрираният план за управление е правен от екипи на БАН и експерти на Софийския университет, така че забележките са за тях, но това са най-добрите експерти в сферата, включително и на европейско равнище, коментира Ковачев.
Първоначалното идентифициране на защитените зоните по Натура 2000 беше направено по проект, който координирахме ние от „Зелени Балкани“, каза Градев. След обявяването на зоните, през 2007 г., отново беше възложено на БАН да разгледа териториите от Натура 2000 и още тогава беше потвърдено, че това е площта, даже се добавиха няколко нови зони. Колко още проучвания, картирания и т. н., защо отново западни експерти?, попита той.
Нина Ставрева призова да се говори за рестриктивните мерки в интегрирания план за управление, свързани със земеделие, риболов и туризъм има в Крайморска Добруджа.
„В момента Интегрираният план не е тема – отговори Ковачев – защото съгласно европейското законодателство първо трябва да има заповед за обявяване на тази зона, трябва да сме си приключили процедурата и тогава може да правим план. Независимо какви глупости пише в нашите наредби, защото те не транспонират правилно европейското законодателство. В момента има незаконосъобразна процедура, започната от министерството и вчера толкова хора се събраха в МС да правят едни незаконосъобразни процедури съгласно европейското законодателство, само защото министерството не си е изпълнило задължението да издаде заповед за тази зона. И имаме един министър, който продължава да прави тези неща и в момента подлъгва хората, а никой не обсъжда тези неща“.
Зони и забрани
Виктор Лучиянов от гражданската инициатива „Да спасим Добруджа“ добави, че според него картирането не е точно и попита как така летището на Балчик и санитарните зони около него са попаднали в Натура 2000.
Хората не са експерти и смесват нещата, отговори Ковачев. Те са две различни зони – за птиците и за местообитанията, като във втората няма неща, които да не трябва да се включат. Но това не са степите, за които говорим. Виждате ли как се прави манипулация – говорим за ограниченията и заповедта, която беше за степите, и започваме да се прехвърляме към летището, посочи той. Същите манипулации ги направи самият министър на 21 юли, заяви екологът.