В поредния епизод от "Разговори за София" ни гостува Дончо Барбалов, заместник-кмет на София по финанси и здравеопазване.
Още: Директорът на столичния завод за боклук отчете първата си седмица на поста
Още: Градски транспорт, пътна безопасност и още много: Какво ви показахме в "Разговори за София" (ВИДЕО)
"Разговори за София" е най-новата рубрика на Actualno.com, която има за цел да покаже постиженията и предизвикателствата на нашата столица във всеки един аспект. Разговаряме за транспорта, за услугите, за нововъведенията, за културата, за събитията в града. И за всичко, което я прави толкова богата и привлекателна.
Какво е финансовото състояние на столицата и ще има ли последици за нея заради липсата все още на национален бюджет?
Финансовото състояние на столицата е добро, но липсата на национален бюджет е сериозно предизвикателство за нас, защото минаха няколко месеца от годината, а все още действаме в условия на удължен бюджет за 2022 година. Миналата година действахме също в условията на удължен бюджет за 2021 година, така че цялата държава, включително и общините имат нужда от приет и действащ бюджет.
Още: Пилотният проект за пътна безопасност на София е завършен - това е само началото (ВИДЕО)
Какви са изискванията на Закона за публичните финанси, които се отнасят до общинския дълг и какъв е размера на дълга в момента?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изграждат модерна спортна база на общински терен в "Люлин“.
Още: Барбалов и Дилчев: Можем и без автомобили. Велосипедите означават здраве!
Общинският дълг е нормиран в Закона за публичните финанси. Там размерът на годишните ни плащания е не повече от 15% от средните приходи за последните три години, а общинските гаранции отпуснати през годината не могат да надвишават 5% от приходите за предходната година. Към края на 2022 година дългът, който София има е в размер на 630 млн. лв.
Какво включва стратегията за управление на дълга? На каква основа е изработена?
Ние сме пред внасянето на трета стратегия за дълга. Това е тригодишен документ, който изготвяме въз основа на Закона за публичните финанси и опита, който сме натрупали през годините и това е една дългосрочна и средносрочна перспектива за това какви заеми и за какви цели общината да използва, защото е част от дългосрочна финансова политика, където е необходимо да има прогнозируемост и приемственост.
Още: Ден на отворените врати в Софийското метро: Европейска седмица на мобилността (ВИДЕО)
Още: "Разговори за София": Какво да очакват столичани от Европейската седмица на мобилността? (ВИДЕО)
Каква е срокът за изплащане на дълга?
87% от дълга на София е в евро, така че сме максимално защитени от валутен риск и има оставаща част, която е в японски йени от 2000 година - заем, който бе за изграждане на столичното метро. Прогнозите, които правим за обслужването на общинския дълг, вече са до 2051 година, затова е важно дългосрочното планиране.
Какви проекти са реализирани с тези заеми? Вижте отговорът във ВИДЕОТО: