Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тракийският университет се включва в Европейска седмица на общественото здраве

07 май 2020, 13:33 часа • 1913 прочитания

За втора поредна година Тракийският университет в Стара Загора ще участва в Европейската седмица на общественото здраве, която ще се проведе от 11 до 15 май. Целта на инициативата е да се повиши осведомеността по важни теми на общественото здраве и да свърже професионалисти, допринасящи за общественото здраве в цяла Европа. В контекста на пандемичното разпространение на COVID-19 тази година тя ще се проведе под мотото „С обединени усилия за по-здрави общности“. Ключовото послание е, че правителствата, учените, здравните специалисти и гражданското общество трябва да работят заедно за справяне с пандемията и че промоцията на общественото здраве е по-важна от всякога.

В отговор на европейските послания преподаватели и студенти от Медицинския факултет и Медицинския колеж при Тракийския университет организират пет инициативи.

На 11 май, когато темата на деня е „Промоцията на здравето чрез Глобалните цели“, ще се проведат няколко инициативи. Онлайн лекция-семинар на тема „Древни и новопоявили се болести като следствие на човешката“ ще изнесе доц. Борислава Чакърова, специалист по медицинска паразитология и преподавател в старозагорското висше училище, от 11 до 12 часа. Акцент ще се постави върху човешката дейност като фактор за разпространението и разширяването на ареалите на вече съществуващи болести с инфекциозни агенти в човешката популация. Появата на нови, непознати болести изправят човечеството пред предизвикателства с неясни измерения и понякога с много висока цена. Настоящата пандемия с COVID-19 показва именно това. Целта на лекцията е да се направи преглед на значимите за човечеството болести, повлияли на историческия му ход с оценка на здравето.

Дискусия на тема „Промоция на здравето чрез Глобалните цели“ с участието на студенти първи курс от специалност „Акушерка“, организира проф. Христина Милчева, катедра „Здравни грижи“ при Медицинския факултет, от 11:30 до 13 часа. След кратко запознаване със същността на Глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и по-специфично с Цел 3, студентите ще обсъдят проблемите на майчиното здраве, използвайки свои собствени презентации за промоция на здравето на бременни в контекста на  определени рискови фактори. Те са изготвени след предварително зададени изисквания и насоки от преподавателя и обхващат най-честите рискови фактори, имащи негативно влияние върху здравето на бъдещата майка. 

От 13 до 14:30 часа д-р Розалина Йорданова от Медицинския колеж ще проведе онлайн лекция на тема „Актуално за COVID-19 и ролята на медицинските специалисти”. Чрез платформата Zoom в лекцията ще участват първокурсници от, специалността „Медицински лаборант“ и ще им бъде представена най-актуална информация за COVID-19 и ролята на медицинските специалисти в борбата с глобалната пандемията.

В третия ден, 13 май, който е под мотото “Заедно в подкрепа на психичното здраве”, се предвижда дебат под ръководството на доц. Борислава Чакърова за „Страхът като първична човешка реакция при среща с неизвестната болест“. Той ще протече между 11 и 12 часа. В ерата на информационните технологии човек ежедневно се среща с новини, които нерядко изиграват съществена роля за неговото психично и и физическо здраве. Информацията, отнасяща се пряко или косвено до човешкото здраве се асимилира според познанията на индивида и често предизвиква чувство на страх и безпомощност. В хода на пандемията от COVID-19 страхът от неизвестността, заплашваща човешкия живот се проявява широк в диапазон - от пълно отричане на болестта до неадекватно силни реакции на страх. Целта на дебата е да се представят разнообразните причини и прояви на страха от неизвестната болест като се потърсят пътищата за заедност в психичното здраве.

На 14 май, четвъртък, от 11 до 12 часа, в контекста на темата на деня „Равенство в здравето за всички“ се подготвя работна среща под надслов „Рискови групи и рискови фактори при епидемии с паразитни агенти“, с водещ доц. Борислава Чакърова. Поводът за нея са оценка на лицата в риск от заразяване и факторите, които при епидемии подпомагат за това с различен механизъм на предаване, причините за пандемичното разпространение на непознатия SARS-CoV2. Епидемиите, причинени от паразити имат различни параметри по отношение на качествени и количествени показатели, а съвременните диагностични технологии допринасят за прецизиране на групите в риск и детайлизиране на факторите за разпространение на паразитните агенти. Целта е да се представи многообразието на механизмите и факторите за разпространение, както и попадналите под тяхното въздействие възприемчиви лица и да се потърси равновесие на здравето за всички.

Събитията, с които Тракийският университет  се включва в Европейската седмица на здравето са одобрени и официално регистрирани на сайта на Европейската асоциация по обществено здраве (EUPHA), с което и са част от официалните събитията на общоевропейската инициатива.​​​​​​

Европейската седмица на общественото здраве (EUPHW) е инициатива на ЕUPHA, подкрепена от регионалния офис на Световната здравна организация (СЗО) за Европа, Европейската комисия (ЕК) и редица европейски неправителствени организации, работещи в областта на общественото здраве. Европейските страни се включват в нея чрез своите национални асоциации по обществено здраве, а България взема участие в инициативата чрез активното съдействие и ръководство на Българската асоциация по обществено здраве (БАОЗ), която е  пълноправен член на EUPHA. 

Организираните онлайн събития в над 30 страни от Европа отразяват всеобщата, ежедневна тема на седмицата „COVID-19: Сътрудничество, координация, комуникация“, както и специфичните за всеки ден от седмицата теми - „Промоцията на здравето чрез Глобалните цели“, „Първичната здравна помощ в дигиталната ера“, „Заедно в подкрепа на психичното здраве“, „Равенство в здравето за всички“ и „Да стареем здравословно“.

НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 7 май

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес