Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Превантивни мерки срещу африканската чума по свинете обсъждаха в Стара Загора

16 юли 2019, 15:02 часа • 3083 прочитания

Огнищата на африканска чума в България вече са дванадесет, а две от тях - в Плевен и Враца, са регистрирани днес. Това обяви на заседание на Областната епизоотична комисия в Стара Загора д-р Боян Папазов, началник на отдел "Здравеопазване на животните" в Областната дирекция по безопасност на храните. в Стара Загора. Разпространението на болестта африканска чума по свинете и превантивните мерки за ограничаване на опасното заразно заболяване бяха тема на срещата, председателствана от областния управител Гергана Микова. 

"Ситуацията е тревожна. Болестта продължава да се разпространява и не е изключено да достигне и до нашата област. Ние не можем да спрем това, но трябва да се вземат спешни мерки, за да ограничим до минимум последствията“, каза Микова. 

Чумата по свинете е силно опасно заразно заболяване, което води до висока смъртност по животните, както диви, така и домашни. Установени досега у нас огнища са в лични стопанства, които в голямата си част не са регистрирани съгласно изискванията на закона. 

Вирусът на заболяването е силно устойчив в околната среда и в непреработени продукти от свинско месо. Тъй като няма разработена ваксина и няма ефективно лечение срещу него, единственият начин за борба с него е хуманното умъртвяване на всички заразени контактни свине. По този начин борбата с него се осъществява в 23 държави на 3 континента. Хората и другите видове животни не боледуват от африканска чума, но вирусът се предава лесно най-вече чрез хората - от продукти от месо, добито от болни свине, заразена храна, дрехи, контакт с болни свине. 

За отговорно отношение на всички институции към проблема, призова д-р Папазов и като най-важна задача посочи срещите и разговорите с кметове на населени места. Според него криенето на малки лични стопанства с по няколко прасета е опасна практика, затова кметовете трябва да разясняват сложната ситуация. С цел кметовете да не се конфронтират с жителите на селата, е особено важна работата на терен, както и предоставянето на обективна информация на хората, защото това е единственият начин да се спрат спекулациите. „Стопаните трябва да бъдат подготвени, за да не се стига до конфликти, ако болестта дойде и при нас“, подчерта д-р Боян Папазов. 

За да се ограничи разпространението на болестта, на местата, където спират да почиват преминаващите през Прохода на Републиката, прохода Шипка и по двете магистрали пътници, Областното пътно управление ще осигури по-често почистване на контейнерите и другите сметосъбиращи съдове, съобщи шефът му Илия Златев. На заседанието на епизоотичната комисия са обсъдени и възможностите за дезинфекция на тези места с разтвори, унищожаващи вируса на болестта. 

На срещата с областния управител присъстваха и заместникът ѝ Димитър Драчев, директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Златина Нанева, директорът на Областна дирекция „Земеделие“ Елка Бонева, представители на Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи, на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" и на неправителствената организация „Зелени Балкани“. 

Мерки за ограничаване на разпространението на африканската чума по свинете ще се обсъдят и на разширена среща в Областна администрация на 24 юли, на която освен членовете на Епизоотичната комисия ще присъстват и председатели на общински съвети на общините от областта, кметове на населени места, началници на полицейски участъци и собственици на големи свинеферми. 

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес