19 оригинални документа на Пейо Яворов вече са притежание на Фондация „Яворов“ от 3 януари, съобщи на пресконференция председателят й Тодор Иванов. Къс от знаме, стихотворения, писма и други документи от 1912 година са откупени от колекционер, а Иванов е убеден, че това е литературна сензация, защото се е смятало, че всичко, свързано с поета, е открито и публикувано.
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
Оригиналите са предложени за експертна оценка от колекционера Христо Проданов миналата година. Но поискал 100 хиляди лева срещу тях и твърдял, че ги намерил за хвърлени на боклука. Експертизата, направена от доц. д-р на историческите науки Милкана Бошнакова, доказала, че документите са оригинални и са от октомври 1912-а. След разговор на представители на фондацията с Проданов той се съгласи да ги продаде срещу 27 хиляди лева.
През октомври с казуса се запознал при посещение в къщата музей на Яворов в Чирпан президентът Георги Първанов и след време осигурил средствата за откуп ката на оригиналите. Сред 19-те документа има требвания, разписки, писма с пликове. Интересен е един къс от турско знаме, което войводата Пейо Яворов насякъл със сабята си през октомври 1912 г., когато бил кмет на Неврокоп. „Парче от турско знаме, що беше на общината в Неврокоп и бе свалено и насечено от войводата на 15 партизанска чета Пейо Яворов. Григор Белокапов“, пише на къса. Яворов пък написал: „На Григор Белокапов от Коньово. Дарявам тоя къс от слава на тоз, що вееше гордо пряпореца черен. На тоз, що без страх до мене се сражава и бе докрай на Македония верен. Командир на 15-та чета, подпоручик П. К. Яворов, Неврокоп, 1912 година“.
Председателят на Фондация „Яворов“ Тодор Иванов изрази радостта си, че след 9-месечни усилия "тези ценни документи веч са в родния град на поета в навечерието на традиционните Яворови дни. Те остават за вечни времена“. Сред оригиналите е и стихотворението „Брат за брата“, което е публикувано в книгата „Непознатият Яворов“, а премиерата й ще е в първата вечер на Яворовите дни в Чирпан на 13 януари.
Още: Стара Загора отбеляза 180 г. от рождението на Капитан Петко Войвода
Още: Коледен базар обедини Стара Загора за подкрепа на деца със СОП
„Това е събитието, което ще разтърси литературния свят, защото един от най-големите изследователи на поета - Михаил Неделчев, твърдеше, че след смъртта на Мина Тодорова, Яворов е спрял да пише поезия. Сега се оказва, че има три уникални стихотворения от този период, т.е. той не е спрял да бъде поет, което говори за силния дух, който носи", уверен е Тодор Иванов. Той допълни, че в едно от писмата - до Тодор Александров от 1912-а, Яворов е изразил резервите и несъгласието се към акцията за покръстването на 200 хиляди българомохамедани.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Община Стара Загора и УНИЦЕФ стартират съвместен проект
Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора
Огъня на тазгодишните Яворови дни в ще запали Георги Зъбчев, заместник-председателят на фондация „Яворов“, а пламъка ще пренесат шест изявени деца от Чирпан.