Миньори и енергетици от “Марица-изток” излязоха на протест днес заради неясното бъдеще на отрасъла в региона. Те настояха правителството да подготви програма за стабилизация на комплекса и за нова енергийна стратегия с хоризонт 2050 г. Голямата тревога на протестиращите са по-строгите правила за опазване на околната среда и емисиите от големите горивни системи, работещи на въглища.
Енергетиците и миньорите не знаят ще постигне ли българската държава отсрочка (дерогация), за да могат централите да покрият изискванията на правилата за опазване на околната среда. Обещанието е България да се бори за безсрочна такава дерогация.
На митинга дойде да подкрепи протестиращите и президентът на КНСБ Пламен Димитров, който заяви, че енергийната сигурност и независимост на България зависят от работещите около 12 хиляди души в “Марица-изток”.
Да чуе исканията им Раднево пристигна Теменужка Петкова, министър на енергетиката. Тя заяви, че мините в Маришкия басейн и централите, работещи с лигнитни въглища в комплекса, са стратегически за българската енергетика и за икономиката като цяло. Петкова го направи, макар докладът "Последна глътка въздух: Въглищните компании разболяват Европа" (Last Gasp: The coal companies making Europe sick) да сочи, че централата "захранва" с фини прахови частици въздуха чак до Солун. Енергийният министър обаче каза и, че на предстоящия форум в Катовице, свързан с климатичните промени, България ще каже, че категорично не подкрепя по-амбициозните цели на ЕС за намаляване на въглеродните емисии. Същото нещо каза и екоминистърът Нено Димов на редовното заседание на правителството преди две седмици.