"Днес Общински съвет Стара Загора прие декларация ОТНОСНО: БЪДЕЩЕТО НА МЕК „МАРИЦА ИЗТОК“.
Още: Зам.-кмет на Стара Загора поздрави екипа на МБАЛ "НиаМед" за Бабинден
Още: С близо 60 млн. лв. финансират санирането на сгради в Стара Загора
Един от четирите вносители на декларацията бях аз, като представител на ПП "Възраждане", като последователно действие в подкрепа на позициите, които нашата организация има по темата от години.
Декларацията беше приета с 40 гласа "ЗА" и 2 "ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ". 9 колеги не присъстваха на заседанието", съобщава общинският съветник от групата на "Възраждане" Искра Михайлова във Фейсбук.
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев
"Минно-енергийният комплекс „Марица изток“ е проектиран и изграден на базата на най-голямото на Балканския полуостров находище на лигнитни въглища, със запаси над четири милиарда тона. За да се достигне до добива на това богатство, са инвестирани милиарди левове, отделяни от държавата в продължение на десетки години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Изкопани са милиарди кубически метра земна маса, за да се разкрият въглищните пластове за добив, като само за последните 15 години са инвестирани над 1 млрд. евро за нова техника (в т.ч. багери) и за рехабилитация и модернизация на наличната. Към момента ресурсът в находището е изчерпан наполовина - остават около 2 милиарда тона запаси.
В комплекса работят четири ТЕЦ. С инсталираната си мощност от 1650 мегавата, държавната ТЕЦ „Марица изток 2“ ЕАД е най-голямата централа на Балканския полуостров, в която през последните години са инвестирани над милиард евро за съвременни очистващи съоръжения, които осигуряват ниво на вредните емисии под пределно допустимите европейски норми в момента, в т.ч. и електрофилтри, които задържат 99% от праховите емисии.
Още: Ресор "Култура и туризъм" към община Стара Загора се отчете и очаква по-богата 2025 г.
Повече от 60 години икономиката и развитието на целия Старозагорски регион се градят около дейностите в комплекса. И днес голяма част от бизнеса в региона е свързан пряко или косвено с него. В дейностите на Комплекса пряко са ангажирани над 10 хиляди човека, а обслужващите основната дейност са над 20 хиляди или заедно със семействата си около 122 хиляди. Те в по-малка или по-голяма степен зависят от функционирането на този комплекс. В това число не са включени ангажираните косвено.
Предвид това, че днес минно-енергийният комплекс „Марица изток“ е заплашен и това, че нашата държава не може да си позволи българската енергетика да се лиши без всякаква логика и под немотивиран външен натиск от около 45% от цялото производство на електроенергия в България, вносителите предложихме:
- Правителството на Република България да не допуска прекратяване на функционирането или ограничаване на производствения капацитет на въглищните топлоелектрически централи в Минно-енергийния комплекс „Марица изток“ до изчерпване на енергийния ресурс (въглищата) и да предприемат всички необходими мерки за нормалното функциониране на комплекса, за да бъде гарантирана енергийната и националната сигурност на страната;
- Българското правителство да ангажира целия научен потенциал на България за решения в сферата на очистването на емисиите, за разработване на такива очистки на приемлива цена, които да намалят вредните емисии;
Декларацията ще бъде изпратена до новоизбраните президент, министър – председател, министър на енергетиката и до новоизбраните народни представители от 27 МИР Старозагорски, от които ще очакваме активно да отстояват интересите на региона в 47 Народно събрание.