С празничен водосвет по традиция започна тазгодишното издание на Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“, който изпълва с български песни и танци сърцето на курортно селище Старозагорски бани, съобщиха от Община Стара Загора. През двата дни, на две сцени се надпяваха и надиграваха близо 4 000 изпълнители - индивидуални участници и ансамбли от цялата страна.
„Много важно е да пазим традициите, да ги развиваме и предаваме напред за поколенията, това е което остава след нас. Радвам се, че в очите на толкова много хора се виждат искри и желание да споделят емоцията от това събитие, да се изявят. За мен е чест да открия седемнадесетото издание на събора „Богородична стъпка“, каза кметът на Стара Загора Живко Тодоров. Той не пропусна да припомни и заслугите на инициаторите на родолюбивото събитие – д-р Евгений Желев – кмет на Стара Загора от 1999 до 2007 г., и дългогодишния председател на Тракийски дружество „Одринска епопея“ Петра Мечева. ОЩЕ: Благотворителен пазар в подкрепа на украинците бе открит в Стара Загора
Председателят на Тракийските дружества в България – Красимир Премянов също се обърна към гостите и участниците в двудневното тържество на българския дух и фолклор.
Сред официалните гости на събитието бяха още зам.-кметовете Радостин Танев и Надежда Чакърова, кметският наместник на курортното селище Станчо Станчев, общински съветници, общественият посредник на Стара Загора Иванка Сотирова, Цанко Атанасов – председател на ТД „Одринска епопея“, представители на различни организации, подпомагали събора в годините като „Зонта клуб“ и участниците в VII издание на Международния арт пленер „Безгранично изкуство“ и други. ОЩЕ: Старозагорският клуб по народни танци "Тракийци" завоюва престижна награда
През двата фестивални дни участниците бяха оценявани от жури, което отличи най-добрите състави и индивидуални изпълнители. На първа сцена председател е доц. д-р Валентина Райчева от Институт по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, а членове акад. Крум Георгиев – член на Международната академия по традиционно изкуство, Христо Иванов – главен художествен ръководител на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“.
На втора сцена председател е гл. ас. д-р Петър Кръстев от Институт по етнология по етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН и членове акад. Кирил Тодоров – композитор и художествен ръководител на Ансамбъл за народни и песни танци „Зорница“ Стара Загора, Дарина Славова – солист на Фолклорен ансамбъл „Тракия“ Пловдив и преподавател в Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
Богата и изпъстрена с дух и традиции беше съпъстващата програма на „Богородична стъпка“. Гостите можеха да посетят Детски творчески работилници под мотото „Съхранено с любов – сътворено с талант“, Занаятчийска чаршия с десетки майстори на сувенири, битови изделия, красиви бижута и вкусни храни. Съборът приканваше и на раздумка с билков чай и ръжено кафе, а песни се пееха и хора се играеха на селския сбор, където не се кани. Точно до селския двор бяха разположени и кътовете, разкриващи „Живата традиция от махалата - Добра среща“, показващи занаяти от миналото и вкусни гозби.
Участници в събора бяха още Туристически информационен център и Спасителен център за диви животни „Зелени Балкани“ с информационен щанд и атрактивно пускане на свобода на излекувани при тях керкенези, демонстрации са подготвили и Юношески туристически клуб към ТД „Сърнена гора“. Логото на фестивала беше запечатано на специално мозаечно пано.
Кулминацията на съботния ден беше празничният концерт на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ – с участието на хор, солисти и оркестър, които представиха магията на фолклора. Нестинарска демонстрация сложи края на фестивалната вечер.
Неделният ден започна с разнообразна програма на 1-ва и 2-ра сцена, а след обяд бяха обявени отличените участници в събора.
НТФФ „Богородична стъпка“ се организира от Община Стара Загора, Съюз на тракийските дружества в България, Тракийско дружество „Одринска епопея“ – Стара Загора, Общество за фолклор, Кметство Старозагорски бани и НЧ „Христо Ботев - 1952“ Старозагорски бани, с подкрепата на ОФА „Загоре“.