Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп на монумент Бузлуджа възложи областната администрация на Стара Загора. Поръчката бе стартирана от ексобластния управител проф. д-р Наско Василев и финализирана от настоящия служебен – Иван Чолаков. Единствен кандидат да я изпълни е дружество по Закона за задълженията и договорите между фирмите „Вертикал 90“ и „Реставрация и консервация“ ЕООД. Договорът с консорциума е на стойност 212 996 лева без ДДС.
Още: Ново пешеходно пространство ще оживи центъра на Стара Загора
Още: Община Стара Загора и младите омбудсмани канят ученици по повод 130 г. от рождението на Гео Милев
От днес алпинистите са на обекта, който е със статут недвижимо културно наследство с категория „Национално значение“, вписан в регистъра през септември миналата година.
Задача на консорциума е почистване и обезопасяване на покривната конструкция на обекта от социалистическото минало на България, основно почистване на подове, изграждане на временни посетителски пътеки, на временно защитно покритие над куполната мозаечна розета и др.
Още: Община Стара Загора насърчава гражданите
Още: Млади предприемачи се събраха по Коледа в Стара Загора
Областна администрация на Стара Загора спечели финансиране на стойност 388 хиляди лева по проект „Недвижимо културно наследство“ към Министерството на културата. Средствата са предназначени за извършване на необходимите дейности по отваряне на монумента Бузлуджа за посетители, съобщи през юни месец арх. Дора Иванова - председател на фондация „Проект Бузлуджа“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ресор "Култура и туризъм" към община Стара Загора се отчете и очаква по-богата 2025 г.
Според нея парите би следвало да са достатъчни за обезопасяването на сградата и за осигуряване на възможност за посетителски достъп. Арх. Дора Иванова тогава заяви, че именно паметникът Бузлуджа е повод за създаването на работна група от над 30 организации и експерти от различни страни, която разглежда подхода към паметниците на дисонантното или противоречиво наследство. Тя обясни, че темата е изключително адекватна и интересна не само за България, но и за всички страни членки на Европейския съюз. Според нея темата генерално се пренебрегва, а тези паметници имат свойството да привличат интерес и имат огромен потенциал.
Още: Близо 9000 старозагорци ще имат двоен повод за радост на празниците
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Видно от документацията за поръчката в обекта има електричество, но няма достъп до течаща вода, охранява се от денонощно от полиция.
Паралелно с дейностите по обезопасяване, на терен ще се проведат и реставраторски дейности между 5-ти и 15-ти септември.
Покривът на обекта е от метална конструкция и профилирана ламарина, стъклена вата, дъсчена обшивка, хидроизолация и медна ламарина. Поради организираното демонтиране или кражба на медната ламарина и хидроизолация през 90-те години, останалите покривни слоеве се оказват незащитени от атмосферните условия.
Това води до постепенно прогниване на дъсчената обшивка, разпрашаване на стъклената вата и корозиране на профилираната ламарина.
Към момента при силен вятър от покрива падат дървени елементи и ламарини. Целта е отстраняването на тези опасности. Общата застроена площ на покривната повърхност е 2500 кв.м. На места покритието изцяло липсва, а в други зони е почти изцяло запазено. Работата ще се счита за изпълнена и ще се приеме след почистване и обезопасяване на цялата покривна повърхност.
Поради спецификата, височината и местоположението на обекта, дейностите по почистване и обезопасяване трябва да се извършат от работници, сертифицирани за височинна работа чрез въжен достъп, се сочи още в документацията.