Районният кмет на "Средец" Трайчо Трайков определи Паметника на Съветската армия като "болен зъб", който докато не се извади, ще продължава да нанася вреди на обществения организъм.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Коментарът му пред Нова ТВ дойде, след като през нощта футболни фенове на "Левски" нападнаха палатковия лагер на Мая Манолова, разположен пред МОЧА (монумент на окупационната червена армия) и счупиха плочата на паметника. Четирима души са арестувани.
ОЩЕ: Трайчо Трайков поиска от общината да премахне палатките на Мая Манолова пред МОЧА
"Във видеоцентъра на Столична община двама души гледат едновременно 400 камери, на централния екран стои МОЧА. Имал съм желание да направя експеримент да драсна със спрей по Народния театър и на това място, за да видя колко бърза ще е реакцията на полицията на двете места", каза Трайков.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
"Докато го има там този монумент, разярения ще има", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Снимка: БГНЕС
Доверие в областния управител
Паметникът си има собственик и това е държавата в лицето на областния управител. На 2 август Министерски съвет даде „зелена светлина“ за демонтирането на паметника, известен като МОЧА. Дотогава той беше публична държавна собственост, а после стана частна държавна собственост. Сега топката е изцяло в полето на областния управител на София, който трябва да задейства процедурата.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
"След като изпратих предписание да бъде (паметникът - бел. ред.) заграден с ограда поради лошото му състояние, за първи път откакто съм районен кмет, виждаме активни действия на областната управа. Виждам бърза и оперативна реакция. Това е по-различно от изпълнение на решението на СОС – може там да се забърза процесът. Виждам обвързване на преместването на фигурите със самото им сваляне. Спокойно могат да изчакат на склад. Решението на СОС е символно, а не е грижа как да ги експонираме по-добре. Не трябва повече да се занимаваме с това в този град", заяви Трайчо Трайков.
ОЩЕ: Обвиненият в руски шпионаж Николай Малинов жали в съда местенето на МОЧА
Пак кандидат за районен кмет
Трайков обясни защо пак се кандидатира за поста. "Районният кмет никога не може да пледира невинност, защото участва някъде във веригата за нещо. Ако много се постараеш, то става. Трябва всичко да се гласува и одобрява (от СОС), всеки път да искаш и да ти дават необходимите средства. Преди съм бил консултант по ефективност, виждам как може процесите по-лесно да се случват, с по-малко пресечни точки, за да не пречи някой, както и да има повече прехвърляне на власт на районните кметове. Предлагал съм го, но моментът е такъв, че се очаква да има смяна в системата и може би наесен ще започнем", каза той.
"Има съществена разлика между общинската и националната политика – при общинската има ясен 4-годишен хоризонт и всеки участник може да си планира стратегията", добави Трайков.
ОЩЕ: Готов е планът за безопасност на Паметника на Съветската армия