Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За да има България вода: Спасението е в иновациите - опитът на "Софийска вода"

05 декември 2024, 18:27 часа • 904 прочитания

Около 300 населени места в България са под някаква форма на режим на водата, често доста строг. Климатичните промени са факт и от това не можем да избягаме. Това стана ясно по време на дискусия на среща със журналисти и директорите на "Софийска вода" АД, част от Veolia – изпълнителният директор г-н Васил Тренев, зам.-директорът г-н Станислав Станев и директорът на звеното за стратегически партньорства, регулации и иновации г-н Любомир Филипов.

Още: Празничният декември в Елин Пелин продължава

Още: Откриха първата солна стая в Самоков

Ако загубите по водопреносната мрежа са около 40%, много от тези места на воден режим няма да бъдат изобщо на режим – това е позицията на ръководството на "Софийска вода" АД, част от "Веолия България". Резултатите за столицата, където режим като например в Плевен и Ловеч няма - в София загубите по мрежата са малко под 38% - и това при положение, че когато френската компания взе мажоритарния дял в "Софийска вода" през 2010 са били 63%. В абсолютни числа – 125 млн. кубика загуби сега спрямо 217 млн. кубика през 2010 година. Средното ниво за Европа на загуби на вода по мрежата е около 30%. Авариите по мрежата в София са 3500 за тази година при 7800 през 2010 година. Намалява дори потреблението на вода, макар че населението в София постоянно се увеличава – 80 млн. кубика вода са фактурирани през 2017 година, 77 млн. са сега. А какво беше през 2017 година на други места в България като загуби на вода и какво е сега предвид постоянните новини за водни режими, припомнете си: В Добрич, Сливен и Шумен само 1/5 от водата стига до домовете

Най-актуалните данни след последното засега заседание на КЕВР: Средно за страната по тръбите се губи 60% от питейната вода - ОЩЕ: КЕВР обсъди новите цени на водата, ВиК Добрич се обяви против поевтиняването

Технологиите – неотменна част от спасението

Още: Изграждат допълнителна пристройка на училище в Самоков (СНИМКИ)

Още: Шефът на СОС: Без държавата няма как "Топлофикация-София" да излезе от кризата

Защо "Софийска вода" АД се различава драстично от други ВиК оператори в България по отношение на загубите на вода? Защото залага много на технологични подбрения – вътрешнофирмени и външни.

Пример – компанията постоянно мери колко вода излиза от водоизточниците и резервоарите, които обслужават София, но прави същото и разпределено по зони. За целта вече работят 10 000 умни водомера – тяхната задача е да подават постоянно данни (на всеки 4 часа), за да се вижда къде се появяват аномалии и да има бърза реакция. Защото 90% от течовете на вода стават под земята, подчерта Станислав Станев. Затова и когато данните подскажат, се търси моментално къде е проблемът – не е на първо място работата да се правят цели водни цикли и да се копае, уточни г-н Станев.

Как се открива теч на вода под земята? Един от начините е чрез сателитно наблюдение - "Софийска вода", част от Veolia, от 2 години работи с BESCO, за да си сътрудничи с иновативни български стартъп компании. "Софийска вода" им дава възможност буквално да изпитат в реална среда своите продукти – един такъв проект е за сателитно наблюдение за откриване на течове на вода, обясни Любомир Филипов. От догодина предстои разширение що се отнася до сътрудничеството със стартъпи – погледът на българското дружество вече е насочен към Албания, Косово, Северна Македония, Гърция.

И още – планът на "Софийска вода" АД е да увеличи умните водомери в София до 25 000, с което ще получава данни за 95% от клиентите, които обслужва. В момента дружеството наблюдава 250 зони за течове на вода приоритетно, а не само да следи положението на изхода от водоизточниците. Отделно в още 300 зони е намалено налягането на водата, защото именно то износва по-бързо мрежата, а когато тя е правена преди много десетилетия основният замисъл е бил високо налягане. Примери за трудности с налягането заради природни дадености са Драгалевци, Бистрица (120 метра денивелация от най-ниска до най-висока точка) и въобще кварталите във Витошката дъга. Затова и постоянно се слагат помпи, но на микрониво – за един блок, така че да няма зависимост на прекалено много абонати от едно устройство.

Още: Георги Кадиев: "Топлофикация-София" умишлено се води към фалит

Още: СОС с извънредно заседание заради "Топлофикация-София"

Друг пример за пестене на вода – компанията планира "да върне в системата" 1 000 000 кубика вода годишно. Как? Сега при чистенето на филтрите на пречиствателната станция в Бистрица използваната вода изтича в реката. Но планът е цикълът да се затвори – тази вода, с която се чистят филтрите, ще бъде връщана обратно в системата. Това значи, че годишно от язовир "Искър" ще бъдат вземани 1 000 000 кубика вода по-малко за ВиК нуждите на София.

Още: Защо 70% от водата във водопреносната мрежа се губи и какви са спешните мерки? (СНИМКИ)

"Софийска вода", част от Veolia, работи и върху още нещо – пак с помощта на стартъпи въвежда в работата си различни алгоритми. Пример – алгоритъм кога точно е най-изгодно да се полза ток (помпите за подаване на вода работят с ток) според това кога електричеството се продава най-евтино. В тази насока – употреба на ток, "Софийска вода" мисли да направи 2 "подземни" ВЕЦ-а за удовлетворяване на собствените си нужди. Общата им мощност се планира да е 2,5 мегавата, като най-подходящи места за изграждане от дружеството посочиха Бистрица и Бояна, но тепърва трябва да се премине през много административни процедури, иначе технологично ВЕЦ-овете могат да бъдат изградени за година и половина, а прогнозната цена е около 6-7 млн лева. Но дори без това догодина "Софийска вода" планира да произвежда повече ток, отколкото потребява – дружеството има 2,4 мегавата фотоволтаици, разположени на пречиствателните станции в Кубратово, Панчарево и Бистрица. Специално за Кубратово Васил Тренев се похвали, че като ефективност това е втората най-добра пречиствателна станция в света в рамките на конгломерата "Веолия".

Най-важното число

Сметките на "Софийска вода" АД са следните – около 50 млн. лева годишно за инвестиции за подобряване, като през 2023 година общо българският ВиК сектор е инвестирал 136 млн. лева (без евросредства и свързани програми)! Водните цикли и смяната на мрежа са важно нещо, но още по-важна е ефективността - къде е най-нужно да се променя, защото това пести и вода, и пари.

Още: Има ли рецепта срещу безводието?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес