Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВСС призна за гласене на съдебни състави в СГС, но още не прави нищо

04 април 2015, 17:00 часа • 10968 прочитания

1 229 295 586 637 710 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 – такава е вероятността според „Биволъ” един съдебен заседател да се падне в 24 от 27 дела, гледани от един съдия. Но точно това се е случило в делата на заместник-председателя на Софийския градски съд (СГС) Петя Крънчева, твърди разследващият журналистически сайт. А практиката да се работи с предварително подбрани съдебни заседатели е незаконна, тъй като чл.72 ал.2 от Закона за съдебната власт (ЗСВ) гласи, че съдебните заседатели във всеки съдебен състав се определят чрез жребий.

Позицията, че в Наказателно отделение на СГС, водено от Крънчева, не е имало случайно разпределение на съдебни заседатели, се потвърждава от излезлия вече доклад на ВСС за проверката в Софийския градски съд (стр. 7). Срещу името на Крънчева, която все още е ръководен фактор в съда, в доклада пише още:

При извършена проверка на издаваните заповеди от ( бел. ред. – вече бившия) председател на СГС Владимира Янева и заместниците ѝ Петя Крънчева и Богдана Желявска (бел. ред. – също подала оставка), се установи, че по идентичен начин, без мотиви или без позоваване на предходна заповед, са определяни съдии, заместващи отсъстващ докладчик или член на въззивен състав.

Установи се, че има заповеди, включително такава на Петя Крънчева, в която е разпоредено определени искания и дела да се завеждат от деловодството на следващия от постъпването им ден.

Проверяващите са открили, че на съдия Крънчева е трябвало да са разпределени четири второинстанционни дела, ако се вярва на информацията от системата за разпределение. На 9 февруари тази година е било разпределено последното за деня второинстанционно стандартно дело, като е видно, че съдия Крънчева е с 0% такива дела от началото на годината. На 10 февруари тази година вече е видно, че към този момент съдия Петя Крънчева е вече с определени 40% за разпределение на съответния вид дела – от протокол за разпределение на второинстанционно стандартно дело с номер 550/2015. В протокола, който е подписан от самата Крънчева, е установено, че тя има 4 дела, приравнени на 10 дела към 100% индивидуален процент за разпределение. От приложената справка от деловодната система на СГС става ясно, че Крънчева не е поела нито едно второинстанционно дело.

Заключението на проверката специално за това колко второинстанционни дела са били разпределени на Крънчева сочи, че „е възможно да се манипулират изходните данни за разпределяне на делата от програмата Law Choice 4.0 и по този начин да бъде изключван от разпределение съдия, спрямо който привидно е постигнато разпределение на брой дела, надвищаващо разпределените до момента на останалите съдии, като в действителност не са разпределени никакви дела”. Всичко това „сочи, че във ВСС се подава недостоверна информация”.

И още

Резултатите от проверката бяха докладвани от Галя Георгиева, която заяви, че в съвета има един кашон с материали, събрани при ревизията, който може да бъде озаглавен "недобри практики". Самата Георгиева смята, че частта от материалите, които се отнасят до съдия Румяна Ченалова и за достъпа на външни хора до СГС, трябва да бъде предадена на прокуратурата за проверка за евентуално извършено престъпление. Отделни раздели има посветени както на Владимира Янева, така и на Румяна Ченалова.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес