Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва: "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци". Това пише кметът на София Васил Терзиев в своя публикация не профила си във Facebook. Позицията му идва след първото заседание на съветниците за 2025 година.
Ето какво написа Васил Терзиев в социалната мрежа:
"Първото заседание на Общинския съвет за 2025 съвпадна с деня на гласуване на новото редовно правителство на България. И издава смущаваща тенденция.
Какво полезно за София прие днес СОС?
98 проекта по Столична програма „Култура“ за 2025 г., които ще се проведат през 2025 г. на стойност 1 482 968 лева.
Програма „Календар на културните събития на Столична община“, който дава начало на процедурата за прием на проекти в разделите "Стратегически събития" и "Значими събития" за финансиране от Столична община. Кандидатстването започва от 18 януари и ще продължи до 10 февруари.
Създаване на „Кризисен център“ за пострадали от домашно насилие.
Нов член на Софинвест, който има квалификация да заема длъжността. Това означава, че дружеството ще може да възстанови лиценза си, който досега липсваше и десетки строителни обекти в София бяха блокирани заради това.
Още: Васил Терзиев: Замърсяването на въздуха в София е два пъти над нормата
Актуализация на цените на билетите на Столичния зоопарк, който има амбицията поетапно да бъде модернизиран и се доближи до най-добрите световни практики.
Въвеждане на декларация за определяне на такса битов отпадък. Важна стъпка към събиране на данни колко отпадъци изхвърлят домакинствата и бизнеса. До момента общината няма такива данни, а от 2026 всички общини в България са длъжни да въведат данък на принципа “замърсителят плаща”.
Как СОС отново дръпна ръчната спирачка на София?
Нощният транспорт на София. От 4 линии досега (на фона на десетки нощни линии в добрите европейски градове) останаха само две, в почивните дни. Сериозното ограничаване на нощните линии ще бъде във вреда, както на работещите нощни смени, които ще бъдат принудени да използват по-скъпи варианти, за да се приберат след работа до дома си, така и на всички жители и гости на града, които досега можеха да ги ползват, когато искат сигурно да се придвижват и през нощта.
Още: "Не получих необходимото доверие": Кметска рокада в Столична община (СНИМКИ)
Отхвърлянето на предложението до СОС да се създаде специализирано звено в СО, което да се отговаря за инженерните съоръжения. В София има над 400 обекта – мостови съоръжения, подлези, подпорни стени, които са с неизяснена собственост и в неизяснено експлоатационно състояние. 400 обекта, чиито поддръжка и ремонт са проблематични. 400 обекта, които, ако не се поддържат, могат да застрашат здравето и сигурността на хората. Затова предложихме създаването на дирекция, която да се занимава с този проблем. Създаването й ще предотврати възникването на спорове, подобни на този с Агенция „Пътна инфраструктура“ за моста на бул. „България“, което само би могло да доведе до по-добри решения за гражданите. Мнозинството в СОС отново каза „не“ на полезни решения, неслучени с години. Това е пореден опит да бъдат спрени реформите в Столична община, чиято реализация е в интерес на гражданите. Виждате ли рационална причина да отпадне такова предложение? Не?! Няма и да видите. Има само една - икономическото мнозинство в СОС не иска никой в София да живее добре, освен тях самите.
Какво значи всичко това?
Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва “не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци”. Една напред, две назад, няколко завоя, много изгубено време в дебати не по същество".