Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Улицата на позора – Ден 4

12 август 2017, 10:17 часа • 3945 прочитания

Затварянето на един от изходите на столичния квартал "Стрелбище", което стана факт на 9 август, 2017 година, се превърна в поредния скандал, доказващ на практика, че България още е далеч от определението "правова държава".

Още: Васил Терзиев: ВАС все още не се е произнесъл по оспорването на избора за кмет, въпреки че срокът изтече

Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин

В центъра на скандала е терен, на който строителната фирма НИКМИ желае да построи 43-етажен небостъргач. Теренът се намира на ъгъла на булевардите "България" и "Петко Тодоров", но за да е възможен такъв колосален строеж, е необходимо повече пространство, отколкото в момента всъщност има. И причината е точно затворената от НИКМИ част от ул. "Майор Първан Тошев", за която от фирмата казват, че е незаконна и минава през имота им.

Вчера, 11 август, скандалът стигна нови висоти след решение на Столична община по казуса. Общинарите забраниха паркирането на две улици в района, на които досега това беше разрешено - ул. "Дедеагач" и ул. "Майор Първан Тошев". Така стотици живущи в района и в момента са в нарушение, защото няма къде да паркират автомобилите си. Засега по двете улици не е минавал паяк, за да вдига коли на нарушители, като тепърва времето ще покаже какво ще се случи при такова действие.

Съдебни лабиринти

Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС

Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости

По казуса има спечелено дело от НИКМИ пред Върховния административен съд (N: 13133/2015), като решението (N: 11961) е взето на 08.11.2016 година. В него четем следното: Главният архитект на Столична община е отказал да разреши искано от НИКМИ изменение на плана за регулация и застрояване (ИПРЗ) и работен устройствен план (РУП) в "посочения териториален обхват", "с оглед императивната разпоредба на чл. 62а, ал. 2 от Закона за устройството на територията (ЗУТ)". Казано по-просто: "Не може да се променя предназначението на територии и поземлени имоти, предвидени в общите или в подробните устройствени планове на урбанизираните територии за озеленени площи, които не са реализирани, освен на части от тях за изграждане на елементи на техническата инфраструктура или на специални обекти, свързани с отбраната и сигурността на страната".

В решението на ВАС пише още и следното: "С решение N 960 от 16 декември, 2009 година на Министерския съвет, на основание чл. 127, ал. 8 от ЗУТ е прието изменение на действащия Общ устройствен план на Столична община". Направена е "корекция относно УПИ (урегулиран поземлен имот) I-57, 58, 59, 60, квартал 7e, по плана на град София, местност "Булевард България" да се съхрани реализираното озеленяване, като се коригира от зона с режим СМФ (смесена многофункционална зона) в зона с режим ТГО (локални градини и озеленяване)”. Съдът обаче посочва, че Министерският съвет не можел да одобри такава корекция за УПИ, защото корекцията "има характер на изменение на Подробния устройствен план (ПУП)", а компетентен орган за изменение на ПУП бил само кметът на общината "към момента на издаване на акта (16 декември, 2009 година)".

Противоречие?

Какво представлява оградената в червено градинка на по-долната снимка по действащия Общ устройствен план (ОУП) на София (бел. ред. – от 2009 година)?

Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки

Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян

На този въпрос на Actualno.com отговорът на единия от собствениците на НИКМИ АД Милчо Благоев беше следният: "Строителство. Високо строителство", защото, по негови думи, имотът на НИКМИ се намира в смесена многофункционална зона (СМФ). Главният архитект на София Здравко Здравков и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова обаче казват, че това е зелена площ.

Припомняме, че в своето решение по казуса ВАС посочва, че има изменение на ОУП за терена в зона с режим ТГО (локални градини и озеленяване), но корекцията "има характер на изменение на Подробния устройствен план (ПУП)" и затова трябвало да бъде направено от кмета, а не от Министерския съвет. Дали сега кметът все още е компетентен да направи промяна в начина на устройството на отделен поземлен имот или е някой друг орган? И дали компетентният орган има волята да го стори – с риск да се изправи срещу интереса една градинка да се превърне в бетонен "символ на София", защото "такава е модата в Европа" (бел. ред. – мнение на Милчо Благоев за строителната мода)?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес