Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев и зам.-кметът на Столичната община г-жа Десислава Билева откриха изложбата "Текстилът е новата пластмаса" в партньорство с Българска Асоциация Кръгов Текстил (БАКТ), представлявана от г-жа Сирма Желева.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Изложбата цели да постави фокус върху екологичните последствия от текстилната индустрия и кои са възможните действия за справяне с тях. Текстилът е наричан новата пластмаса, защото свръхпроизводството на дрехи и увеличаването на текстилните отпадъци в световен мащаб оказват негативно влияние върху околната среда наравно с пластмасата. Целта е да се покаже смисълът от промяна на навиците и на личния отпечатък на всеки като се дадат реални примери и цифри за екологични спестявания.
Изложбата представя факти и тенденции за текстилната индустрия и вредата ѝ върху околната среда в глобален мащаб. В противовес на вредните въздействия от свръхпроизводството, потреблението и образуването на текстилни отпадъци са представени добрите примери в България, включително на територията на Столична община. Членовете на Асоциацията реализират дейности за удължаване живота на текстилните продукти, в унисон с концепцията за кръгова икономика. Приносът е представен с факти и данни за екологични спестявания. В основата на примерите са изчисления на база събрано количество и последващото му оползотворяване.
"Още през 2019 г. поставихме първите 20 контейнери за ненужен текстил на територията на София като стъпка към въвеждането на система за разделно събиране на текстил на национално ниво. Това изпревари законовите изисквания, според които във всяка страна-член на ЕС до 2025 г. трябва да се въведе система за разделно събиране на текстил, по подобие на другите отпадни потоци (пластмаса, стъкло, хартия и т.н.). А в края на тази година те ще бъдат близо 200. Целта ни е ефектът, който сме постигнали дотук да се увеличава, за да бъдат контейнерите все по-достъпни и използвани от столичани. Всеки желаещ може да направи справка на сайта на Столичната община, за да провери кой е най-близкият до дома му контейнер за текстил.", коментира председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, по време на откриването на изложбата.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
През 2019 г. Столична община е започнала кампанията с 20 бр., към момента са 141 бр. специализирани контейнери за разделно събиране на текстил от домакинствата. До края на годината ще бъдат сложени още 30 бр. и така в София ще има 171 контейнера.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
За периода от първите контейнери до август/септември 2022 г. системата за разделно събиране на текстил на територията на Общината е събрала над 4450 тона ненужен текстил.
Събраният текстил е подготвен за повторна употреба, за рециклиране или друг вид оползотворяване. На база пренасочени количества за повторна употреба са реализирани редица екологични спестявания:
Ефектите:
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
Избегнато изхвърлянето на пластмаса (под формата на синтетичен текстил), еквивалентна на над 220 млн. бутилки (0.5л) или по една за всеки втори европейски гражданин.
Спестена вода от производството на нови текстилни артикули достатъчна за битовите нужди на 24 516 души за година = малък град, напр. Карлово или Сандански. Или достатъчно вода за пускането на над 12 млн. перални.
Предотвратено заемането на обработваема земя за отглеждане на памук достатъчна за изхранването над 6000 души за година.
Избегнатите емисии от изхвърлянето на сметище се равняват на погълнатото от над 200 хил. дървета за година или емисии от производството на 13млн. кВч електричество в България, което се равнява на:
Средното потребление на ток за година на 8300 български домакинства;
1 500 години непрекъсната употреба на климатик;
Нужното за отопление на ток през зимата на 13 000 домакинства;
Над 300 хил. пълни зареждания на електрически автомобил в България.