Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Столичната пожарна отбелязва 140 г. от създаването си

14 юли 2018, 07:45 часа • 1319 прочитания

Столичната пожарна ще отбележи 140 години от създаването си с празник на площада и демонстрации на пожарна техника, предаде БГНЕС.

Още: Има места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

Още: Ваня Григорова предлага да бъдат спрени част от линиите на нощния транспорт в София

На 14 юли софийските огнеборци ще отбележат събитието с демонстрация на пожарна и специализирана техника на площад "Княз Александър I Батенберг". Всички желаещи ще имат възможност да се запознаят с пожарникарското оборудване, както и с възможностите на пожарната техника. По време на демонстрацията е възможно използването на светлинни и звукови сигнали, предупреждават огнеборците.

Началото на столичната пожарна е поставено през 1878 година, когато на 14 юли за първи път се създава организация в София от доброволци – пожарникари, съставена от градските жители по родове и съсловия. В протоколната книга на Софийския градски съвет от 1878 г., намираща се в Софийски държавен архив, е съхранен протоколът от 14 юли 1878 г., с който се регламентират създаването и действията на първата пожарна команда за града.

Преди да има организирана пожарна в София

Още: Столична община пита столичани: да остане ли нощният градски транспорт?

Още: Кукерски празник "Деведжии" се проведе в село до Елин Пелин

През първите десетилетия на ХІХ век София има около 10-15 хил. население. Градът е изграден от едно- и двуетажни дървени къщи. Той е оживен търговски център за продажба на добитък и кожи. Тук се намират най-големите работилници за сарашки изделия в Турската империя – хамути, конски седла, поводи, които се търгуват по целия Балкански полуостров.

София е известна с многобройните си минерални извори, но тогавашната водопроводна мрежа, доколкото я има, е в окаяно състояние и не работи.

На 16 април 1832 г., известната тогава Сюнгулар чаршия е обхваната от пламъци. Пожарът избухва в намиращи се в съседство обори и бързо обхваща 31 дюкяна, един хан с 5 кафенета, една хлебопекарна, 6 джамбазки обора, една турска и 7 еврейски къщи.

Разтревоженото население от околните махали се втурва по улиците, но не е в състояние с нищо да потуши огъня. Точно този ден в София е повреден главният водопровод и вода няма. Пожарът заплашва да обхване целия град.

Още: След пожара във вагон: Бездомници отново спят на Централна гара в София

Още: Пътищата в природен парк "Витоша" са опесъчени и са отворени за движение

По това време в София се намира поделение на Тимарските конни войски (турско кавалерийско опълчение). Самата операция се провежда с дълги железни куки. С тяхна помощ се събарят горящите сгради и от рухването им пожарът се потушава.

Признателните софиянци в специално писмо до Високата порта благодарят на войската за спасяването на града и молят да им се изпрати една толумба (водна помпа).

Из турските държавни архиви: ферман от 23.04.1832 г.:

“... Понеже от опит е установено, че вредите от подобен стихиен пожар винаги са бивали компенсирани чрез Божието благоволение, един голям град като София не би трябвало да остане без пожарна помпа. Поради това излязло е царско ираде да се набави една пожарна помпа с всичките ѝ принадлежности и да ви се изпрати, за да си служите, не дай Боже, при случай на пожар. Ето защо погрижете се да приготвите подходящо здание, гдето да се пази тая помпа”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес