160 млн. лв. без ДДС е прогнозната стойност на поръчка, която Столична община обяви за техническа поддръжка, ремонт и изграждане на публичното осветление. Градът е разпределен на четири зони, всяка от които е в обособена позиция с прогнозна стойност от 40 млн. лв.
Още: Има места в центровете за временно настаняване на бездомни в София
Още: Ваня Григорова предлага да бъдат спрени част от линиите на нощния транспорт в София
Зона 1 - Североизток обхваща районите „Нови Искър“, „Сердика“, „Кремиковци“, „Подуяне“ и „Оборище“. Зона 2 - Югоизток обхваща районите „Слатина“, „Искър“, „Младост“, „Панчарево“, „Студентски“, „Изгрев“. Зона 3 - Югозапад е с райони „Средец“, „Лозенец“, „Овча Купел“, „Витоша“, „Триадица“. В зона 4 - Северозапад влизат районите „Банкя“, „Красна поляна“, „Красно село“, „Илинден“, „Люлин“, „Връбница“, „Надежда“ и „Възраждане“.
В продължение на пет години ще се изисква от изпълнителите да поддържат минимално ниво на осветеност 90% през първата година от срока на договора и 99% за останалите четири години. Осигуряването на ползваемост на осветлението трябва да е от 3900 до 4150 часа на година, а включването и изключването да се съгласува с възложителя.
Техен е ангажиментът да осигурят всички материали, резервни части, съоръжения и дейности, необходими за експлоатация и поддръжка на публичното осветление.
Още: Столична община пита столичани: да остане ли нощният градски транспорт?
Още: Кукерски празник "Деведжии" се проведе в село до Елин Пелин
Трябва да почистват оптичните системи на осветителните тела веднъж годишно през месеците септември и октомври и при всяка смяна на светлинния източник или пусково-регулираща апаратура.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разглеждат два проекта за основен ремонт на ремонт на столичния бул. „Св. Климент Охридски“ (СНИМКИ)
Още: Асоциация за развитие на София организира курс по дигитални умения за възрастни хора
Изпълнителят също трябва да окастря веднъж годишно през месеците май и юни клоните на дърветата, които попадат на пътя на светлинния поток.
Последната поръчка с такова съдържание е обявена през октомври 2013-та и финализирана с подписване на договори през април 2015-та.
Столицата пак разделена на четири зони, но дейностите са възложени не за 4, а за пет години. Разликите в стойностите обаче са фрапантни. Ако при предишната поръчка са се падали като разход 2 млн. лева на зона на година, то сега изчисленията сочат планиран разход от 8 млн. лв. Въпрос защо средно с четири пъти е увеличена стойността на поръчката отправи към Столична община Actualno.com, но до този момент отговор не е получен.
Още: След пожара във вагон: Бездомници отново спят на Централна гара в София
Още: Пътищата в природен парк "Витоша" са опесъчени и са отворени за движение
За поддръжка на осветлението през 2015 г. в първата зона е избрана испанската фирма „Етралукс“ АД, регистрирана в гр. Валенсия. Договорът й е на стойност 7 708 794 лв. без ДДС.
За втората и третата зона изпълнител е Обединение „Улично осветление СМ“. Консорциумът се състои от фирмите „Улично осветление“ ЕАД с 90% от дейностите. Дружеството е собственост на „Геотехмин“ ООД, чийто управител е един от най-богатите българи Цоло Вутов. Останалите двама съдружника в консорциума са „Сатурн 2“ ООД (Бургас) и „Миг 23“ ЕООД (София). Договорите за втора и трета зона са съответно за 8 188 123 лв. и за 8 187 967 лв. без ДДС.
Четвъртата зона срещу 7 923 932 лв. без ДДС е ангажимент на консорциум „Сиберия – Техно Лайтинг“. В обединението с 90% дял влизат „Лог – Сиберия“ ЕООД на Николай Хинтоларски и ямболската „Технострой-Инженеринг 99“ АД, който се представлява от бившия депутат от БСП Стоян Проданов Иванов. Дялове в „Технострой“ имат Дойчо Дойчев, Стоян Иванов и „Галини“ на Николай Михайлов, който е в надзорния съвет на „Трейс Груп Холд“ АД.