Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Столична община мълчи колко пари дава за чистене на речни корита

27 февруари 2017, 07:50 часа • 1677 прочитания

Столична община не желае да каже колко пари дава за почистването на речните корита. Това става ясно от публикация в информационния бюлетин на програма "Достъп до информация" (ПДИ), пише в. "Сега".

Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС

Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости

Студент от Нов български университет е подал заявление по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и е попитал какъв е бюджетът, който общината е отделила за почистването на коритата и деретата. В заявлението са поставени и въпросите колко километра е дължината на речната мрежа, която се поддържа от общината, и колко станции следят нивото на реките в реално време в София. Студентът подал въпросите до зам.-кмета по екология в началото на януари, но не получил никакъв отговор. Припомняме, че точно в началото на януари зам.-кмет с този ресор стана Йоана Христова, след като Мария Бояджийска подаде оставка.

Повод за питането е било обстоятелството, че подателят на заявлението е бил доброволец от БЧК. В това си качество той е посетил Добрич непосредствено след наводнението на 19 срещу 20 юни 2014 г. Там той видял всички разрушени къщи и пострадалите хора. След това разбрал, че според хидротехническата експертиза основна причина за наводнението е било запушването на оттока на река Добричка. Това го накарало да поиска данните от Столичната община.

Според информация, на която попаднал в интернет, основните поречия са на реките Владайска, Слатинска и Перловска, както и техните притоци. А общата дължина на речната мрежа, която се поддържа от общината, е приблизително 400 км. Бивш зам.-кмет с ресор "Зелена система, екология и земеползване" обяснявал, че всяка година с цел превенция се извършвало планово почистване, като кметът одобрявал годишна програма за почистване на коритата и деретата. Средно се поддържали приблизително около 65 км от реките, като в тях се извършвало основно почистване. Останалите корита, които не били включени в програмата, само се наблюдавали от фирми, с които общината е сключила договор. Те трябвало да проверяват има ли запушвания, затлачвания и паднали дървета.

Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша

Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес