Столична община да се откаже от инсинератора сега и да пренасочи средствата за строежа на съоръжението към мерки за ограничаване на епидемията, мерки за омекотяване на икономическия удар и дълго отлагани инвестиции с отношение към здравословната среда на живот. За това настояват общинските съветници от "Демократична България" в Столичния общински съвет. Те са убедени, че режимът на извънредно положение в държавата предоставя на Столична община уникална възможност да вземе силно и навременно решение – да пренасочи планираните 310 млн. лева за изграждане на инсталация за изгаряне на отпадъци в центъра на София към мерки срещу заразата от коронавируса и перспективни за околната среда и здравето на хората инвестиции.
"Всички сериозни изследвания на COVID-19 доказват правопропорционална зависимост между замърсяването на въздуха, скоростта на разпространение и броя на жертвите, а според данните от Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС) на проекта, инсталацията за изгаряне на RDF гориво ще добави във въздуха на София нови 256 тона азотни окиси, 64 тона серни окиси и 13 тона ФПЧ годишно", предупреждава в официална декларация групата на "Демократична България" в СОС.
От "ДБ" посочват, че изпитваме огромна нужда от финансов ресурс за закупуване на тестове, консумативи и медицинска техника за справяне с епидемията и минимизиране на риска от вторични пикове.
"Столична община трябва да разполага с готов списък антициклични инвестиции за раздвижване на местната икономика и омекотяване на икономическия удар, който карантинните ограничения нанесоха на всяко столично домакинство и бизнес. Сред тях няма място за проект със 100% импортно оборудване, който ще влоши здравето на софиянци, сериозно ще натовари столичния бюджет и ще затвори за десетки години напред пазарна ниша, в която могат да се развиват стотици фирми за рециклиране и екоиновации", се заявява в декларацията.
Договорът за заем от 130 милиона лева от ЕИБ трябва да бъде прекратен и Столична община да запази максимална кредитоспособност, от която да се възползва при необходимост за справяне с кризата, категорични са от групата на "ДБ" в СОС.
Според тях част от гранта по ОП „Околна среда” в размер на 180 милиона лева трябва да бъде спешно пренасочена към оборудване на болници, а друга част – към дейности за повишаване на енергийната ефективност на училища и общински сгради като саниране и монтиране на фотоволтаични и отоплителни панели. "Това е инвестиция в по-чист въздух и здравословна градска среда, която ще създаде допълнителна заетост в строителния бранш и ще снижи разходите на общината за поддръжка на тези сгради", посочват още в декларацията общинските съветници от "ДБ".