Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Стартира подписка за референдум относно завода за изгаряне на отпадъци в София

08 май 2018, 12:08 часа • 1887 прочитания

Местен референдум за завода за изгаряне на отпадъци и производство на електроенергия от това поискаха от "Демократична България".

Основните причини за искането - опасността от увеличение на вредни вещества и фини прахови частици във въздуха и дългът от 130 млн. лева, които ще трябва да поемат плащащите местните си данъци в София.

"Демократична България" започна да събира подписи относно проекта "Изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF отпадък" от днес, 8 май. Инициативата се казва "За чиста София без изгаряне на отпадъци". Подписи за референдум се събират в пунктовете пред Народния театър "Иван Вазов" и метростанциите "Сердика" и СУ "Св. Климент Охридски" от 8 май, в часовия диапазон от 18:00 до 20:00 часа.

"Изградена на базата на вече остаряла, неефективна и несъобразена с действащото екологично законодателство технология, и концепция по принцип, инсталацията значително ще повиши нивото на фините прахови частици в София, което и сега редовно в пъти надминава допустимите стойности. Отделяните в процеса на изгаряне диоксини са с доказан канцерогенен ефект. Допълнително замърсяване ще дойде и от превоза по градските улици на десетки хиляди тона токсична котлена пепел и шлака годишно. В резултат ще бъде повишена заболеваемостта на софиянци и влошено качеството на средата на обитаване в целия град", коментират демократите.

От "Демократична България" казват, че според Закона за управление на отпадъците, нaмaлявaнeтo нa oтпaдъцитe, пoвтopнaтa им yпoтpeбa, ĸoмпocтиpaнeтo и peциĸлиpaнeтo ca c пpиopитeт пpeд изгapянeтo. В нарушение на закона, инсинераторът ще изгаря отпадъци, от които 55% могат да се рециклират и 20% да се компостират. Това ще направи невъзможно достигането на заложените в пакета от мерки за кръгова икономика на ЕК изисквания за оползотворяване на отпадъците. Същевременно проектът е икономически неизгоден, ще "налее" средства в "Топлофикация София" ЕАД - дружество със значителна задлъжнялост и оперативна загуба, и ще отклони финансов ресурс от важни за столицата екологични и инфраструктурни проекти.

Гражданската инициатива "За чиста София без изгаряне на отпадъци", учредена от Демократична България, дава възможност на всички софиянци, загрижени за своето и на децата си здраве и за смисленото и прозрачно изразходване на общинския бюджет, да се се обърнат към Столичния общински съвет със следните искания:

1. Столичният общински съвет (СОС) да вземе решение за провеждане на референдум на основание чл. 17, ал. 2 от Закона за общинския дълг със следния въпрос: "Да бъде ли изградена на територията на Столична община инсталация за изгаряне на битови отпадъци, финансирана чрез поемане на общински дълг в размер на 130 млн. лева?".

2. СОС да приеме необходимите решения за привеждане на управлението на отпадъците в София в съответствие с политиките на Европейския съюз за постигане до 2030 г. на 65% рециклиране на битови отпадъци, 75% рециклиране на отпадъци от опаковки и до 10% депониране.

3. СОС да въведе задължително поименно гласуване на общинските съветници на заседанията на Столичния общински съвет.

Съгласно Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, до три дни от постъпването на подписката председателят на общинския съвет уведомява за нея общинските съветници, определя водеща комисия за нейното обсъждане и в срок до един месец насрочва заседание на общинския съвет, на което да се вземе решение по поставените въпроси.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес