На заседание днес (31 март) Столичният общински съвет ще разгледа и гласува доклад, свързан с измененията в реда и условията за издаване на разрешения за таксиметров превоз на пътници на територията на Столична община, внесен от зам.-кмета Любомир Христов, предава БГНЕС.
Досега таксиметровите шофьори в София получаваха разрешение за шофиране в рамките на една година, а от тази година този срок се увеличава на три години, както е навсякъде в страната. Едногодишното разрешение се получаваше след последните промени в наредбата за събиране на местни данъци и такси от 2008 г. Според доклада на Христов новият тригодишен период ще наложи по-засилена контролна дейност от страна на общината.
На заседанието няма да бъде разгледана точката, свързана с повишаването на цената на билетчето за градския транспорт от 1.00 на 1.60 лв., което беше предложено от Центъра за градска мобилност, тъй като все още това предложение не е гласувано от общинските комисии.
С предложението си да вдигне цената на билетчето с 60% от Центъра за градска мобилност разгневи общинските съветници, които недоумяваха как може да се предлага на обществото нещо, което не е обсъдено по комисии в общината и не е гласувано от Столичния общински съвет.
Отзвук от идеята на ЦГМ имаше и сред жителите на столицата, които са организирали протест на 1 април от 18:30 часа пред сградата на Столичната общината на "Московска". Протестът се организира във Facebook, където има специална страница: "Срещу увеличаването на цената на билетите за градски транспорт в София". Обяснението за вдигането на цената на билетчетата е, че в цяла Европа цените на билетите за еднократно пътуване са най-високи. Всички останали варианти за комбинирани билети са по-евтини, а най-ниска е цената на абонаментните карти.