Столична община закупи 7 газ анализатора, за да може с тях да се мери замърсяването, което правят автомобилите. Тези анализатори ще бъдат дарени на МВР. 5 от тях ще бъдат в пунктовете в КАТ, където се регистрират коли и ако автомобил, който се регистрира и минава технически преглед, не покрива необходимите за самата кола стандарти, ще бъде спиран от движение. Например - ако автомобил отговаря за стандарта Евро 2, трябва да го "докаже" и при замерването с газ анализатора. Това стана ясно от думите на общинския съветник от ГЕРБ и член на транспортната комисия към Столичния общински съвет (СОС) Зафир Зарков.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
На практика ще бъдат спирани автомобили без катализатори, стана ясно от думите на Зарков пред bTV. На изричен въпрос какво става с автомобили, които нямат екостандарт – към тях как ще се подхожда, общинският съветник отговори, че всеки автомобил трябва да отговаря на своя стандарт. На практика това означава, че ако стандартът е Евро 0, колата няма да бъде спирана.
Същевременно Храбрин Иванчев от Асоциацията на вносителите на автомобили се възмути, че собствениците с нови коли, с по-висок екостандарт, биват на практика наказвани в България – заради по-високи данъци. Стимулирането на ползването на стари автомобили точно с данъчното законодателство е големият проблем, смята Иванчев.
Пред Нова телевизия друг представител на Асоциацията на вносителите на автомобилите, Любомир Доросиев, определи готвената мярка като незаконна. В Париж са си решили проблема, като за по-старите коли биват ековинетки, посочи той.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Статистика
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Само в Германия има опити да бъдат продадени автомобили, движещи се на дизел, на обща стойност 5 млрд. евро. Кметовете на Мюнхен и Щутгарт пък вече обявиха план за забрана за влизане на дизелови коли в подопечните им градове. И друго – в Германия дизелов автомобил на 14 години ще се облага с 231 евро, докато в България – 23 лева. 30-годишен дизелов автомобил пък ще бъде обложен с 499 евро в Германия, но само с 11,58 лева в България.
В България, през миналата година са регистрирани 30 000 нови автомобила, както и 266 000 "втора ръка".