Официална жалба-сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров и до премиера Бойко Борисов изпрати Инициативен комитет "За зелен Младост", чийто председател е кметът на район "Младост" в София Десислава Иванчева.
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Според жалбата има сериозни данни за извършено престъпление от общ характер от страна на служители на ГРАО във връзка с опита на инициативния комитет да инициира местен референдум по въпроса с презастрояването на "Младост". Припомняме, че ГРАО на практика оряза над една трета от събраните подписи като невалидни и така не достигнаха около 600 подписа, за да бъде плебисцитът задължителен. Съответно решение трябваше да вземе Столичният общински съвет (СОС), а той гласува против.
Ето и какви са основанията за твърдение за престъпление:
1. Проверката на ГРАО започва след 12-ти януари, 2017 година, но в протокола от проверката пише, че общият брой на лицата с избирателни права и с постоянен адрес на територията на район "Младост" към 12.12.2012 година са 94 176 души. Това е разлика от над 4 години при отчета. От ИК "За зелен Младост" казват и, че както ГРАО, така и регионалното министерство (МРРБ) многократно са казвали, че не може да бъде определен броят на хората с избирателни права в даден район за минал период. Като доказателство за това твърдение от комитета прилагат писмо от МРРБ, в което пише, че ГРАО отпечатва избирателни списъци за всеки вид нови избори, но няма за задължение да съхранява данните, въз основа на които са отпечатани избирателните списъци! Затова и от ИК „За зелен Младост“ посочват, че ако действително към 12.12.2012 година в район „Младост“ е имало 94 176 души с право да гласуват, то длъжностни лица в МРРБ са заблуждавали по въпроса.
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
Още: Ето кога ще се проведе фолклорният фестивал „Лазарица“ в Елин Пелин
2. Второто основание касае броя посочени за невалидни подписи (4603). В протокола на ГРАО не пише кои точно от събраните над 14 000 подписа са невалидни, кои длъжностни лица са го установили и по каква методика. Аргументът, посочен от ГРАО, е, че няма нормативно изискване за съхраняването на данните по въпроса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Идея: С кола в центъра за София плащаш повече - синята зона става червена (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Финалният етап на конкурса за главен архитект на София (ВИДЕО)
Заради тези две основания, от "За зелен Младост", смятат, че може да се говори за официален документ с невярно съдържание и напомнят, че съгласно Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт за инициирането на местен референдум трябват подписите на поне една десета от гражданите с избирателни права по постоянен адрес в даден район, община или населено място.
За финал, от ИК искат от прокуратурата да провери дали хората в Столичния общински съвет (СОС), които са приели протокола на ГРАО, са били наясно, че е възможно той да е с невярно съдържание заради описаните по горе основания.