Две метростанции - на НДК и на България, в София вече имат с едно стъпало повече. Целта му е да предотвратява наводненията в подстъпите към подземната железница.
Още: Цветомир Петров: Приехме повече пари, за да се мие, чисти и озеленява по-добре София
Още: Васил Терзиев: За първи път от 2021 г. София има гласуван бюджет за чистота
При последните наводения, особено метростанцията на НДК, която е и една от първите, сдобила се с новите съоръжения, пострада най-силно.
Стъпалата обаче - определени като "диги" от Метрополитена, приличат повече на "препятствия". Сигнал за това подадоха от "Спаси София".
Това решение можеше да бъде заобиколено с далеч по-интелигентни, измислени в света от повече от 100 години. Например - линейни отводнители. Да, от Метрополитен с право казват, че канализацията в София няма достатъчен капацитет, но това е отново общински проблем, а не на гражданите. Смятаме, че със съоръжението се нарушава достъпната градска среда. Така коментитра общинският съветник Борис Бонев проблема пред BTV.
Още: Заради протест: 26 автобусни линии няма да се движат в столицата утре
Още: Заради колективния трудов договор: Отново напрежение в столичния транспорт
Според тях, най-голям е проблемът при подстъпите към метрото, където има ескалатори, защото те са пригодени за хора с увреждания и целта им е без нито една бариера или препядствие пътуващият да стигне до крайната точка на пътуването си. Нещо, което с тези стъпала се възпрепятства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ваня Григорова: Заради нощния транспорт в София намаляват дневните линии
Още: Ремонтът на ул. „Опълченска“ отново променя движението в София
Още по-голям проблем е според "Спаси София", че няма и визия за справяне с отводняването, защото метростанцията на България е новоизградена и дори още не е пусната в експлоатация.
Можеше и да е по-лошо, коментира общинският съветник Иван Таков, да направят подпорна стена с бутиков хотел, например. Проблемът се решава по два начина - структурни и неструктурни. "Това е структурно решение. Неструктурните са по-добри и по-евтини - с по-широки линейни отводнители. Но това трябва да се мисли предварително. Виждате Западният парк няма да заработи 2 години, защото при проектирането Столична община е пропуснала, че от там минава един магистрален водопровод. Тук виждаме нещо подобно в по-малки мащаби."
"Това няма да остане в този вид. Ще бъде продължено като рампа от страната на тротоара. Стъпало ще има само за тези, които излизат от метрото. Да по-лесно е да монтираме два или три линейни отводнителя, но при интензивните дъждове пред 2019 и 2020г. обратно в каналите се връща водата от отводнителите и се качва по стълбите. Малко високо е тук отвън, защото следващите дни ще бъде направена рампа.. До два дни ще бъде довършено съоръжението, обеща инж. Иван Джоргов - заместник-директор на "Метрополитен".
Още: Стартира проект на Фондация "За доброто" и община Елин Пелин