Столична община продължава да подобрява резултатите си в управлението на отпадъците. Над 2000 тона отпадъци от текстил са събрани и предадени разделно в София през 2024 година. Повишената събираемост е резултат от системните усилия на администрацията на Васил Терзиев за справяне с отпадъка в София, сйобщават от общината. Освен текстила, през 2024 година бяха събрани разделно и рекордно количество опасни отпадъци (близо 19 тона), както и хранителни отпадъци (над 8000 тона).
Столична община отчете и значително подобряване на резултатите на завода за отпадъци, който през изминалата година отчете рекордно увеличение при отделянето на рециклируеми материали от общия отпадък.
С над 1 млн. лв. повече приходи
Още: Още фрапиращи разкрития за боклука в София: Терзиев призова предишната власт за отговорност (ВИДЕО)
Приходите от реализацията на тези материали е общо 1 750 000 лева за 2024 година или с над 1 млн. лева повече от 2023 година. Събрано количество текстилни отпадъци: 2019 - 1095 т,,2020 - 1186 т, 2021 - 1205 т, 2022 - 1473 т, 2023 - 1849 т, 2024 - 2054 т
За разделното събиране на текстила още при източника, в София са разположени 243 специални контейнери, които се обслужват от три компании, с която Столична община работи за събиране и оползотворяване на отпадъците от текстил.
Снимка Столична община
За да повиши информираността за това колко е важно да се предава разделно отпадъкът от текстил, Столична община организира съвместно с TexCycle кампания сред ученици в цяла София. Тази седмица се проведе първата от поредица образователни активности за годината „#БъдиРешението. Рециклирай, не изхвърляй“.
И ученици помагат
Още: Таксата за боклука вече ще се изчислява според изхвърлените отпадъци
Ученици от пети до седми клас в 81 СУ „Виктор Юго“ се запознаха с проблемите, свързани с текстилните отпадъци и начините за тяхното ефективно управление. В рамките на инициативата ще бъдат проведени срещи с ученици, които ще получат информационни материали и достъп до образователния филм „Ресурс или отпадък?
Текстилът в нова светлина“. Практическата част ще включва състезание между училища от районите Младост, Студентски и Лозенец. Участниците ще събират непотребен текстил, който ще бъде преработен в базата на TexCycle, а училището, събрало най-голямо количество, ще получи насърчителна награда.
Още: Замърсяването на природата притеснява близо 50% от българите