Над 1,3 млрд. лв. са нужни, за да има ВиК мрежа цялата Столична община. Това показва регионалното прединвестиционно проучване за водоснабдяване и канализация, изготвено по проект, финансиран от ОП "Околна среда", пише в. "24 часа".
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
За да може да има финансова помощ от Европа за начинанието, задължително общинските власти трябва кандидатстват по съответната оперативна програма. През този програмен период ще се финансират агломерации с над 10 хил. жители.
В столицата има 3 зони, които отговарят на условието - самият град, Банкя и Нови Искър. В първата влизат водещите се за луксозни квартали "Бояна", "Драгалевци" и "Симеоново", нови като "Манастирски ливади", както и "Княжево", и "Сухата река". Във втората зона пък са квартали в Нови Искър като "Кумарица", "Курило", "Славовци" и др., а в Банкя - "Градоман", "Михайлово" и др.
Изпълнението на тези проекти ще бъде разделено на два етапа. В първия ще се реализират приоритетни обекти за общо над 350 млн. лв. от оперативната програма. За останалите ще се кандидатства през следващия програмен период и ще се търсят и други източници на финансиране, обясни ръководителят на проекта инж. Добромир Симидчиев.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Сред приоритетните зони, за които общината ще кандидатства сега за еврофинансиране, са новите квартали "Кръстова вада" - целият, "Витоша ВЕЦ - Симеоново", "Манастирски ливади" - целият. С канализация трябва да се сдобият също и "Симеоново", "Драгалевци", "Горубляне", "Овча купел", "Горна баня", "Обеля" и др.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заместник-кмет на София предупреди: Дронове ще търсят нарушители в нискоемисионната зона
В момента 100% от питейната вода на София се пречиства, а 76% от територията на общината са покрити с канализационна мрежа, каза зам.-кметът по строителство и инвестиции Ирина Савина. След като се реализират проектите по оперативната програма, канализация ще има в 90% от цялата община.
Загуба за градския транспорт
Четирите нощни автобусни линии в София са превозили само 121 906 пътници тази година. Най-голям интерес към тях има в петък срещу събота и в събота срещу неделя. Това става ясно от анализ, разгледан вчера транспортната комисия на Столичния общински съвет (СОС).
Още: Столична община връща зеления билет, въвежда редица мерки срещу мръсния въздух
Още: Транспортът в София е на плюс, Терзиев няма да тегли заем
Най-много нощни пътници има през юни и юли, а най-малко - през януари и февруари. Най-натоварена е линия N2, която свързва “Обеля” със Студентски град. По нея са пътували 38,6% от всички ползващи нощния транспорт. Най-слаб е интересът към линия N3 - от “Овча купел” до автостанция “Изток”. Возили са се само 13 665 души.
Анализът показва, че приходите от нощния транспорт покриват само 20,09% от разходите и той е на загуба от 1,8 млн. лв. Най-вероятно обаче на редовното заседание на СОС в четвъртък (19 декември) ще бъде решено нощният градски транспорт да работи и догодина. ЦГМ обаче трябва да направи допълнителни наблюдения и да предложи варианти как тези линии да станат по-ефективни. Отчет да се прави на всяко полугодие, залага още докладът, внесен от общинския съветник Зафир Зарков от ГЕРБ.